Твърде вероятно е тя да бъде 1 януари 2026 г., допълни икономистът

Инфлацията продължава да бъде ниска и така ще се задържи - около 2,5% средногодишно. Цените не са се вдигнали на всичко, тук-таме има покачване. Ще поискаме конвергентни доклади, ще получим положителни отговори и дата за влизане в еврозоната. Тя е твърде вероятно да бъде 1 януари 2026 г. Това каза икономистът Румен Гълъбинов в студиото на "Твоят ден".

"За миналата година ще приключим с 3% дефицит. Инфлацията, измерена по методиката на ЕЦБ или на ЕК, ще бъде достатъчно ниска за влизане в еврозоната. Тази година, ако ще мерим месец за месец, не е сериозно. Това се прави на тримесечие. За 2024 г. отговаряме на всички макроикономически показатели за членство в еврозоната. Нека станем като Хърватия, тя се развива много добре и ни води по доходи", подчерта той.

Хампарцумян: Най-вероятно има манипулация на данните в Министерството на финансите

По думите му след 15 февруари започват обсъжданията на новия бюджет. "Той ще бъде съобразен с целта за бюджетен дефицит - да е под 3%. В него ще има оптимизация на разходната част, а приходната ще бъде по-адекватна", добави Гълъбинов. 

Бившият зам.-министър на финансите Любомир Дацов на свой ред изрази мнение, че трябва да се промени фискалната политика, упражнявана в последните 3 години. "За да покрием номиналните изисквания за влизане в ервозоната, следва да бъдат направени не само неща по инерция, но да бъдат взети и радикални решения. Все още липсва лидерство в обясненията какво представлява еврозоната, би трябвало да има по-широка разяснителна кампания. Противниците на еврото боравят със страховете на хората, те нямат експертни или технически доводи. Обществото ни не е достатъчно уверено, затова и има съмнения по темата", смята той. 

Според него, ако правителството спази заявените параметри на проектобюджета, значи заслужава много силно подкрепа. 

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Цветина Петкова