Управляващите искат спешно приемане на правила за избора им

Управляващи и опозиция в нов спор - този път на тема регулатори. Управляващите поставиха като основна задача за седмицата приемането на процедурни правила за избор на 18 регулаторни органи. Сред тях са: Здравната каса, Комисията за енергийно и водно регулиране, Комисията за защита на конкуренцията, Комисията по финансов надзор, Сметната плата, както и подуправител на Българската народна банка и конституционен съдия.

Борисов: Има регулатори с починали членове

Парламентарната седмица започна със заявка - да стартира попълването на регулаторите и органите с изтекъл мандат. „Такова струпване в една седмица за избор на всичките органи, които постоянно осъществяват контрол върху важните процеси в държавата не е имало. В момента управляващите искат по един много бърз начин, може би ги е страх да не падне правителството при гласуването на бюджета, да изберат всички регулатори“, заяви депутатът от ПП-ДБ Васил Пандов. 

„Ние ще бъдем против по този начин, в една седмица, за 7 дни, ударно всички регулатори. Такова чудо не е било, така, че ще предложим удължаване на сроковете и правила за прозрачност“, поясни депутатът от ПП-ДБ Лена Бориславова. 

Бориславова: Проблемът с цените до голяма степен се дължи на липсата на контрол от КЗК

Мандатоносителите обаче настояха започването на процедурите да не бъдат забавяни, защото ще отнемат не седмица, а месеци. „Който рита врата на ГЕРБ-СДС... Има една хубава приказка - който не целува попа по ръката, целува кръста“, посочи лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов. 

„Ако искат да има нови регулатори, ще има процедурни правила и залата ще се произнесе за тях. Ако не искат, няма да има мнозинство да влязат в дневния ред и ще си останат същите. В този ред на мисли, дано в родословното дърво на Иван Иванов има столетници, защото сигурно още 10-20 години ще изкара на този пост“, подчерта още Борисов. 

„Правят предложения в комисии за подобряване на процедурите или за удължаване на сроковете и в същото време гласуват против тези правила. Това единствено означава, че те са съгласни и са окей да остане същия състав в институциите, които те твърдят, че не работят. Не мога да разбера тази колизия“, отвърна депутатът от ГЕРБ-СДС Рая Назарян.

Пеевски: Изборът на регулаторите е мъртвороден

„ДПС-Ново начало“ категорично отказаха да участват в избора на нови членове. „За мен изборът на регулатори е мъртвороден. Не трябва да се случва. Ние няма да го подкрепим и съм казал, че когато нашата формация дойде на власт, ще отменя всички тези избори с моето мнозинство“, посочи лидерът на партията Делян Пеевски.

На фокус за „Продължаваме Промяната- Демократична България“ е и смяната на председателя на Комисията за противодействие на корупцията. „Защо управляващото мнозинство отказва да смени Славчев, въпреки, че ние за трети път в трети парламент внасяме правила за избор?“, попита Бориславова. 

„Всеки, който някъде го стяга обувката за този регулатор говори. Да не бяха ми ритали вратата, щяхме да направим и за там. В момента няма нито подготвени хора, нито желаещи“, отвърна Борисов.