Видео: Voice of America/Снимка: iStock
Експерти работят по нови технологии за защита на подводната инфраструктура
НАТО засилва присъствието си в Балтийско море, а експерти работят по нови технологии за защита на подводната инфраструктура. През последните месеци няколко подводни кабела са били повредени, а подозренията се насочват към кораби, свързани с Русия и Китай, разказва Voice of America.
"За последните 15 месеца са били повредени 11 кабела, което е довело до прекъсвания на електрозахранването. Очевидно трябва да вземем това под внимание. Увеличихме присъствието си там, както и това на нашите партньори от НАТО”, заяви министърът на отбраната на Латвия Андрис Спрудс.
Финландия: Руски подводен кабел е бил повреден в Балтийско море
Няма категорични доказателства, че повредите са умишлени, но някои военни експерти са обезпокоени, че толкова много инциденти може да сочат саботаж.
"През последните три месеца твърде често се случва котви да падат случайно. Разбира се, подобни инциденти не са изключени, но е малко вероятно да се случват толкова често в един и същи район”, посочи командирът на латвийските военноморски сили Марис Поленц.
Повишават мерките за сигурност в Балтийско море
Учените търсят начини за по-добра защита на критичната инфраструктура. Експерти от Центъра за подводни изследвания и експерименти на НАТО в Италия твърдят, че все по-успешно проследяват корабоплаването в региона.
„Алгоритмите, разработени от центъра, често с помощта на изкуствен интелект, се използват за наблюдение на потока от кораби, особено на търговските плавателни съдове. Системата работи много ефективно”, каза директорът на Центъра за подводни изследвания на НАТО Ерик Пуликен.
Според бившия латвийски министър на отбраната Артис Пабрикс, дори ако последните събития са случайни, НАТО не е подготвен за саботаж в Балтийско море.
Откриха котва в Балтийско море, която вероятно е причинила прекъсването на подводните кабели
"Трябва да успяваме да предвиждаме кои кораби биха могли да ни застрашат – това е работа на разузнавателните служби”, каза Пабрикс.
В края на януари НАТО обеща да разположи кораби, самолети и дронове, за да помогне за защитата на жизненоважната подводна инфраструктура, посочва Voice of America.