Разговорите се проведоха в Париж

Обезпокоени от диалога между Доналд Тръмп и Владимир Путин за Украйна, лидерите на ключови европейски държави проведоха в понеделник извънредна среща в Париж, за да представят единен фронт, но същевременно разкриха разногласията си относно изпращането на мироопазващи войски, предаде АФП.

Американският президент внесе смут сред европейските си съюзници, когато миналата седмица разговаря с руския си колега, с което засили заплахата Старият континент да остане безучастен зрител на преговорите за прекратяване на тригодишната война в Украйна, посочва агенцията. На всичкото отгоре американският пратеник Кийт Келог даде да се разбере, че Вашингтон не иска европейците на масата за преговори. Руският външен министър Сергей Лавров вчера също заяви, че не вижда никакъв смисъл от европейско участие в преговорите за мир в Украйна, като обвини европейските политици, че искат "да продължат войната".

СНИМКИ ОТ СРЕЩАТА НА ВЪРХА ВИЖТЕ ТУК

В момент, когато тези инициативи набират скорост, френският президент Еманюел Макрон набързо свика тази неофициална минисреща на върха с дузина лидери на европейски държави, Европейския съюз и НАТО. В нея взеха участие британският министър-председател Киър Стармър, германският канцлер Олаф Шолц, италианската министър-председателка Джорджа Мелони, полският министър-председател Доналд Туск и испанският министър-председател Педро Санчес, премиерът на Нидерландия Дик Схоф, министър-председателката на Дания Мете Фредериксен, шефът на НАТО Марк Рюте, председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателят на Европейския съвет Антонио Коща. Непосредствено преди да ги посрещне, Макрон разговаря с Доналд Тръмп по телефона в продължение на около двадесет минути според антуража му, който не уточни съдържанието на този разговор.

Като се изключи консенсусът за засилване на отбрана на континента, европейците публично се сблъскаха по друг дебат - този за изпращането на войски в Украйна за гарантиране на евентуално бъдещо примирие, което е в основата на „гаранциите за сигурност“, които те са призовани да предоставят на Киев в преговорите с Москва, посочва френската агенция.

Сходна е и констатацията на ДПА по темата. Извънредната среща на върха на европейските лидери за обсъждане на плановете на САЩ за прекратяване на войната в Украйна не доведе до незабавни резултати, а европейските лидери показаха разединение по въпроса за изпращането на мироопазващи войски, които да контролират евентуалното прекратяване на огъня в Украйна, отбелязва германската агенция.

Висшият екип на Европейската комисия ще посети Украйна за третата годишнина от войната

"Искаме стабилен и траен мир в Украйна. За тази цел Русия трябва да прекрати агресията си и това трябва да бъде придружено от силни и надеждни гаранции за сигурността на украинците", написа Макрон в "Екс" след края на срещата на европейските лидери в Париж. 

„Европа трябва да изиграе своята роля и аз съм готов да обмисля разполагането на британски сили на терен заедно с други, ако има трайно мирно споразумение. Но трябва да има американски предпазен механизъм, тъй като американската гаранция за сигурност е единственият начин за ефективно възпиране на Русия да атакува отново Украйна“, заяви Стармър в края на извънредната среща на върха в Париж, цитиран от Пи Ей Мидия и ДПА.

Министър-председателката на Дания Мете Фредериксен заяви, че страната ѝ е „отворена“ към идеята за мироопазващи операции, но предупреди, че има „много въпроси“, които се нуждаят от отговор, предаде „Евронюз“.

„Едно много важно нещо е как американците ще гледат на тези въпроси“, каза тя. „Дали ще подкрепят европейците в случай на изпращане на войници на терен?“ Запитана за мирните преговори, Фредериксен заяви, че „прекратяването на огъня не значи автоматично мир“ и призова европейските държави да „увеличат“ помощта си за Украйна, за да поставят страната във „възможно най-добра“ позиция за бъдещи преговори.

Германският канцлер Олаф Шолц беше далеч по-критичен, като заяви, че всяка дискусия за миротворци е „напълно преждевременна“ и „крайно неподходяща“ в настоящия момент, като се има предвид, че войната все още бушува с цялата си жестокост, отбелязва „Евронюз“. „Дори малко се дразня от тези дебати“, заяви Шолц, след като напусна срещата.

Испанският министър-председател Педро Санчес настоя, че при евентуално уреждане на отношенията между Украйна и Русия не бива да се допускат „същите грешки като в миналото“, които да позволят на Владимир Путин да анексира чужда територия в бъдеще. Санчес заяви, че усилията за възстановяване на мира „трябва да укрепят европейския проект и многостранния ред“.

„Полша ще подкрепи Украйна, както го е правила досега – организационно, в съответствие с нашите финансови способности, по отношение на хуманитарната и военната помощ“, заяви полският премиер Доналд Туск пред репортери, преди да отпътува към Париж. „Не предвиждаме изпращането на полски войници на територията на Украйна. Ние ще […] предоставим логистична и политическа подкрепа на страните, които евентуално биха искали да предоставят подобни гаранции в бъдеще, подобни физически гаранции“, добави той.

Близка както с Москва, така и с американския президент, но непоканена в Париж, Унгария на Виктор Орбан разкритикува „разочарованите, провоенно и анти-Тръмп настроени европейски лидери“, които „се събират, за да попречат на мирно споразумение“, посочва АФП.

Срещата в Елисейския дворец се проведе след конференция по сигурността в Мюнхен, където критичната реч на американския вицепрезидент Джей Ди Ванс към съюзниците на САЩ шокира европейците.

Тази среща поставя началото на дипломатически балет, който ще продължи с безпрецедентни американско-руски разговори днес в Саудитска Арабия. Те ще бъдат посветени основно на „възможни преговори за Украйна“ според Кремъл, макар че американската дипломация омаловажи значението им, заявявайки, че това няма да бъде начало на „преговорен процес“.

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио, съветникът по националната сигурност Майк Уолц и специалният пратеник Стив Уиткоф ще се срещнат с руската делегация, начело с руския външен министър Сергей Лавров и съветникът на Путин по външните работи Юрий Ушаков. Те ще разговарят днес за подобряване на двустранните отношения и за договаряне на край на войната в Украйна. Това ще бъде най-значимата среща между САЩ и Русия след пълномащабното нахлуване на руските войски в съседната страна преди близо три години. Разговорите в Саудитска Арабия бележат поредната важна стъпка на администрацията на Тръмп за обръщане на политиката на САЩ за изолиране на Русия и имат за цел да проправят пътя за среща между президента на САЩ Доналд Тръмп и руския президент Владимир Путин , отбелязва АП.

ВСИЧКО ЗА СРЕЩАТА НА ЕВРОПЕЙСКИ ЛИДЕРИ В ПАРИЖ ЧЕТЕТЕ ТУК

Редактор: Станимира Шикова
Източник: Любомир Мартинов, БТА