Репортаж по сигнал на зрители на NOVA
Зрители на „Събуди се“ твърдят, че историческият музей в Батак има аудиогид на пет езика, но не и на български. Другата опция чрез сканиране на QR код на телефона също не дава възможност беседата да бъде слушана на български. Освен това нямало тоалетни, твърдят в сигнала си нашите зрители.
Историческият музей в Батак включва три обекта - централният корпус, Балиновата къща, в която е изложена етнографската експозиция, и Шарова къща, която е галерия. Над 37 000 българи миналата година са влезли и разгледали този обект. Самите музейни служители признават, че често хартиените носители на информация липсват, защото посетителите си тръгват с тях. А в един от обектите действително има проблем с тоалетната.
Музеят в Батак, който е на близо половин век, отдавна е влязъл в ерата на модерните технологии. Още на входа посетителите могат да сканират QR код и на мобилния си телефон да слушат беседите за историческото ни минало. Приложението е на 5 езика- английски, руски, френски, немски и испански, но не и на български.
„Не е включен в QR кода, защото българинът като се изправи на касата, той разбира всичко. Обяснява му се и тръгва по експозиция, където чете информацията. И когато дойде чужденец, за да могат да му покажат как да се ориентира, сме направили QR кодове, понеже колективът на музея, най-младите хора са 45+ и само двама човека знаят английски”, обясни Теодора Пейчинова, директор на Исторически музей – Батак.
Тя разяснява, че всички табла в експозицията, включително и филмите на мултимедията, са на български и английски език. Посетителите могат и безплатно да получат аудиогид, който е на 6 езика, включително и на български.
„Много е студено. Има обяснения на български и на английски. На български език имаше обяснения, но ще бъде хубаво примерно, ако има някакъв екскурзовод. Не е толкова голямо, може да обясни”, заявява Тихомир Иванов от Плевен.
Оказа се, че невинаги листовете с разпечатаната информация на български език са налични.
„Те са с допълнителна, любопитна и интересна информация, която чуждестранните граждани прочитат и връщат на място. Българите като си ги вземат и не ги връщат. Просто решават, че е хубаво да отнесат този лист хартия и да го имат за себе си”, казва Теодора Пейчинова.
От музея не крият, че откакто е построена сградата през 1976 година в нея няма тоалетна. Преди два месеца преобразували стар склад в помещение за нуждите на посетителите.
„Всъщност от преди два месеца може би имаме тоалетна в музея. Изключително модерна, адаптирана специално за хора с увреждания. Така че тоалетна има, но аз не разбирам защо е сигналът”, казва Пейчинова.
В сигнала до NOVA зрители твърдят, че в етнографската сграда служителите обяснявали, че тоалетната е само за персонала. От музея отричат. Твърдят, че не я препоръчвали на външни лица, защото била в окаян вид.
„На повечето хора казваме, че е от миналия век в това състояние. Майки с деца никога не сме ги връщали. Но пък някои като я видят как изглежда и се връщат и не искат да я ползват”, казва Пенка Тикварева, фондохранител в Исторически музей- Батак.
„През септември миналата година музеят е подал проект в Националния институт за недвижимо културно наследство, защото сградата е със статут на недвижима културна ценност от местно значение и за да се реставрира, ремонтира и т.н. е нужно разрешение от НИКН. През септември месец сме подали проект и все още чакаме разрешението”, казва директорката.
Тя заяви, че ще направи вътрешна проверка защо на посетителите не е обяснено, че имат няколко възможности да получат информация на български език и защо им е бил отказан достъп до тоалетната. Закани се виновните служители да бъдат санкционирани.