
Снимка: iStock, илюстративна
Китайски учени са анализирали данни, обхващати 164 431 души
Затрудненият слух увеличава риска от развитие на сърдечна недостатъчност, установи проучване, цитирано от ДПА. Изследователите предполагат, че психологическият стрес, причинен от загубата на слух, играе важна роля в увреждането на сърцето.
За целите на проучването учени от Китай са анализирали данни от Британската биобанка, обхващащи 164 431 души, които са попълнили тестове за определяне на слуховите способности.
Проучване: Мъжете имат по-слаб слух от жените
От общия брой участници, 160 062 души не са използвали слухови апарати. Те са били разделени на три групи въз основа на резултатите им в т.нар. цифров троен тест (ЦТТ), който регистрира проблеми със слуха чрез използване на случайни комбинации от цифри на фона на шум.
Всички включени първоначално в анализа лица не са страдали от сърдечна недостатъчност, но за период на проследяване от повече от 11 години около 4449 души са развили това състояние.
Сърдечната недостатъчност се проявява, когато сърцето не може да изпомпва ефективно кръвта, което води до симптоми като умора, задух и отоци в краката и глезените. Изчислено е, че повече от един милион души във Великобритания страдат от това дългосрочно състояние.
Повечето сън през уикенда намалява риска от сърдечни заболявания
Изследователите са установили, че при тези, които имат по-висок праг на възприемане на речта (ПВР) – което означава, че се нуждаят от по-силен говор, за да разбират думите – има повишен риск от сърдечна недостатъчност.
„В сравнение с хората с нормален слух, участниците с нарушен слух, слаб слух или използващи слухови апарати са изложени на по-висок риск от сърдечна недостатъчност“, казват учените. Високите стойности на ПВР са свързани също с психологически стрес, социална изолация и повишени нива на невротизъм сред тези, които не използват слухови апарати.
„Подсилването на психологическата подкрепа за хора с увреден слух може да бъде ключова стратегия за намаляване на риска от сърдечна недостатъчност“, заключават изследователите.
Редактор: Виктория ГетоваПоследвайте ни