
Снимка: iStock
Той съдържа информация за гражданите и за бизнеса
Официалната страница за приемане на еврото в България - https://еврото.бг и https://evroto.bg, e с обновени рубрики „За гражданите“ и „За бизнеса“.
Целта на двете секции е да даде отговор на някои от най-важните въпроси, свързани с всички аспекти и обстоятелства от процеса по присъединяване на страната ни към еврозоната. Формата „Въпроси и отговори“ е избрана, защото предоставя възможност за актуална, кратка и разбираема информация. Освен това всеки потребител може да се информира по темите, които го касаят или за които търси отговор в момента.
В двете секции има общи въпроси и отговори, които са събрани в „Какво трябва да знам?“. Тук са намерили място питания, които изясняват ключовите стъпки по пътя към еврозоната, като: какво е конвергентен доклад; кога ще въведем еврото; кой ще е официалният валутен курс и много други. Информацията е подбрана на база проучвания и задавани въпроси от гражданите и бизнеса.
Рубриката „За гражданите“ съдържа обобщени по теми отговори на въпросите за цените, превалутирането, кредитите и депозитите, заплатите и пенсиите, а така също и за договорите, които сме сключили. Тук всеки може да се ориентира каква ще му е заплата в евро, как и къде да подаде сигнал при съмнение за нередност.
Представителите на бизнеса могат да получат информация за промените, които ще настъпят след въвеждането на единната европейска валута, за това как ще се извършва счетоводното отчитане, как трябва да се настроят касовите апарати, как ще се изчислява стойността на активите и пасивите, какви са правилата за двойното изписване на цените и в кои случаи се допускат изключения.
Новият дизайн на рубриките „За гражданите“ и „За бизнеса“ осигурява максимално достъпно и лесно потребителите да се ориентират в информацията и да се спрат на темите, които ги интересуват.
Снимка: iStock
Някои от ключовите теми, разгледани на сайта:
Въпроси и отговори - За гражданите
► Условия, при които се извършва обмяната на банкноти и монети от левове в евро
Обмяната на банкноти и монети от левове в евро се извършва при спазване на изискванията на Закона за мерките срещу изпирането на пари и на Закона за мерките срещу финансирането на тероризма. Кредитните институции предоставят на Българската народна банка информация за извършваните от тях услуги по определен от централната банка ред.
Българската народна банка осигурява изтеглянето, съхранението и унищожаването на банкноти и монети в левове. Обмяната на повредени банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс се извършва по ред, определен с наредба на Българската народна банка.
Банките и „Български пощи“ ЕАД поставят на видно място в помещенията си информация за условията на извършваните от тях услуги по относимите разпоредби от Закона за въвеждане на еврото в Република България и я публикуват на интернет страниците си.
Важните въпроси и отговори за приемането ни в еврозоната
► Кой е официалният валутен курс?
Съгласно Закона за въвеждане на еврото в Република България официалният валутен курс на лева към еврото е неотменимо фиксираният валутен курс на лева към еврото, определен в Регламент на Съвета, приет в съответствие с чл. 140, параграф 3 от Договора за функционирането на Европейския съюз.
Съгласно решение на 48-ото Народно събрание на Република България, прието на 27 октомври 2022 г., Република България ще въведе еврото като официална парична единица при запазване на централния курс от 1,95583 лева за 1 евро.
Курсът е потвърден и от решение на 50-ото Народно събрание на Република България, прието на 26 юли 2024 г.
► Държавата ще поеме ли разходите, свързани с въвеждане на еврото?
Въвеждането на еврото като парична единица на Република България и всички произтичащи от това процедури и дейности се извършват по най-ефективен и целесъобразен начин, като разходите за лицата не се компенсират с публични средства.
Самото превалутиране на вземания и задължения, обслужването на банкови сметки и преминаването към плащания в евро не се очаква да доведе до допълнителни разходи за фирмите-клиенти на банките.
► Към коя институция мога да подам сигнал, ако забележа или стана жертва на нарушение?
•Националната агенция за приходите – когато нарушенията са свързани с издадени разплащателни документи на граждани, или когато търговец е увеличил цените на предлаганите от него стоки и услуги без това да е обосновано от обективни икономически фактори;
• Комисията за защита на потребителите – когато нарушенията са свързани с двойното обозначаване на цените или друго подвеждане на потребителите;
• Българската народна банка – при нарушения на поднадзорните на БНБ кредитни институции;
• Комисията за финансов надзор – при нарушения на поднадзорните на КФН банки и инвестиционни посредници, изпълняващи функциите на депозитари, лица, управляващи алтернативни инвестиционни фондове, организирани пазари на ценни книжа;
• Министърът на електронното управление - когато административните органи, лицата, осъществяващи публични функции, и организациите, предоставящи обществени услуги, не са привели информационните си системи, обработващи финансова информация, в съответствие с изискванията на Закона за въвеждане на еврото в Република България и на Закона за електронното управление.
Въпроси и отговори - за бизнеса
► Какво е правилото за превалутиране и за закръгляване?
Превалутирането от левове в евро се извършва, като стойността в левове се раздели на пълната числова стойност на официалния валутен курс, изразен с шест цифри с всичките пет знака след десетичната запетая. Официалният валутен курс не се закръглява или съкращава при извършването на превалутирането.
Какво да направим при съмнение за фалшива евробанкнота или евромонета: БНБ с нови разяснения
Получената сума след превалутиране се закръглява до втория знак след десетичната запетая на базата на третия знак след десетичната запетая в съответствие със следното математическо правило за закръгляване:
• когато третият знак след десетичната запетая е по-малък от пет, вторият знак след десетичната запетая остава непроменен.
• когато третият знак след десетичната запетая е равен на или по-голям от пет, вторият знак след десетичната запетая се увеличава с една единица.
Изключение от правилото за закръгляване след десетичната запетая се допуска, само когато Законът за въвеждане на еврото в Република България или друг закон или правен акт на Европейския съюз предвиждат закръгляването да се извършва до знак след десетичната запетая, различен от посочения в това правило.
Пример:
- 1000 лева са равни на 511,29 евро
- 1000 лв. ÷ 1,95583 = 511,2918811962185 евро, които по правилото за закръгляване са равни на 511.29 евро.
- 500 лева са равни на 255,65 евро
- 500 лв. ÷ 1,95583 = 255,6459405981092 евро, които по правилото за закръгляване са равни на 255,65 евро.
► Безплатна обмяна на банкноти и монети от левове в евро
Българската народна банка обменя безплатно, в неограничено количество и без ограничение във времето банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс.
През първите 6 месеца от датата на въвеждане на еврото в Република България банките обменят безплатно, в неограничено количество банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс, като за суми над 30 000 лв. на една трансакция банките обменят безплатно банкноти и монети от левове в евро след предварителна заявка от 3 работни дни. Това правило се прилага съответно и при внасянето и свързаната с това обмяна на банкноти и монети в левове по сметка на клиента в евро при банка, в която е извършена обмяната.
Също така през първите 6 месеца oт датата на въвеждане на еврото в Република България в населени места, където няма офиси или клонове на банки, „Български пощи“ ЕАД обменят безплатно банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс в размер до 1000 лв. на ден за едно лице. За суми в размер от 1000 лв. до 10 000 лв. на ден за едно лице „Български пощи“ ЕАД обменят безплатно банкноти и монети от левове в евро след подадена предварителна заявка от 3 до 5 работни дни само в предварително обявени пощенски клонове в страната.
„Български пощи“ ЕАД не обменя банкноти и монети от левове в евро в размер над 10 000 лв. на ден на едно лице.
► При какви условия и кога ще има такса при обмяната на банкноти и монети?
След изтичането на 6 месеца от датата на въвеждане на еврото банките могат да въведат такса за услугата за обмяна на банкноти и монети от левове в евро в брой, както и за внасяне и свързаната с това обмяна на банкноти и монети в левове по сметка.
След изтичането на 6 месеца от датата на въвеждане на еврото „Български пощи“ ЕАД също може да въведе такса за услугата за обмен на банкноти и монети от левове в евро в брой.
До изтичане на 12 месеца от датата на въвеждане на еврото банките не могат да отказват извършването на услугите по обмяна. „Български пощи“ ЕАД, само в населени места, където няма офиси или клонове на банки, не може да отказва извършването на тези услуги по обмяната, освен при липса на касова наличност.
След изтичане на 12 месеца от датата на въвеждане на еврото в Република България банките и „Български пощи“ ЕАД могат да преустановят услугата за обмяна на банкноти и монети от левове в евро в брой.
► Как да преизчисля заплатите на служителите си при въвеждане на еврото?
Заплатите ще се изплащат в евро от датата на приемане на единната европейска валута в България. Те ще се превалутират в евро, като ще се закръгляват до най-близкия евроцент, като ако третият знак след десетичната запетая е по-голям от нула, вторият знак след десетичната запетая се увеличава с една единица.
Повече информация можете да намерите на официалната страница за приемане на еврото в България.
Редактор: Цветина ПетроваПоследвайте ни