Там ви очаква сурова земя безкрайни пейзажи и самота

На Великден в рубриката „Непознатите земи“ репортерът Юлиян Стоянов и Explorers Club Bulgaria ни отвеждат до далечната и ветровита Патагония. Това е сурова земя на ледници, безкрайни пейзажи и самота. Става ли айсбергът за лед в уискито и как се купонясва в студената част на Южното полукълбо?

Патагония е природогеографска област, разположена в южната част на Южна Америка, почти изцяло на територията на Аржентина и само отделни части попадат в Чили. Името ѝ е дадено от Фернандо Магелан, по време на зимуването му в залива Сан Хулиан през 1520 г.

Да пристигнеш в Патагония е като да се събудиш на друга планета. Прилича повече на Марс, отколкото на Земята. Ледници се движат като живи същества, рушат се с грохот. И раждат айсберги.

Чудесата на Богота - една от най-високите столици в света (ГАЛЕРИЯ)

Първата ни спирка е Перито Морено - царят на ледниците. Глетчерът, който не се предава. Въпреки климатичните промени, тук топенето и натрупването на лед са в почти съвършен баланс.

Да станеш свидетел на падането на леден гигант е въпрос на търпение и късмет. Часове тишина, в които всеки звук от ледника те кара да затаиш дъх.

Последната зловеща симфония на Перито Морено е чута 2016 година. Никой не знае кога ще настъпи следващото голямо рухване.

„Непознатите земи”: Чили - земя на индиански племена и испански конкистадори (ВИДЕО+СНИМКИ)

Отиваме към ледника Упсала. Но за да стигнем до там минаваме през Дяволското гърло. Така се нарича това пространство между двете скали и е страшно студено.

Упсала е различен свят. Тук промените не се усещат ден за ден, но ледът се топи. И то бързо. Някога това е бил най-големият ледник в Южна Америка.

Ако ви се струва, че условията тук са сурови — така е. Но живот в Патагония има. За да проверим кой живее в най-рядко населената част на света, тръгваме на път по суша.

Какво откри екипът ни - гледайте във видеото.