Снимка: iStock
Програмата свързаше милиони хора по цял свят в уникална по рода си онлайн комуникация чрез звук и картина
От днес, 5 май, официално спира да съществува популярната чат програма Skype. Свързала милиони хора по цял свят в уникална по рода си онлайн комуникация чрез звук и картина, легендарната програма вече няма да бъде поддържана от Microsoft.
Краят на една епоха: Всичко, което можехме да правим с помощта на Skype
Skype е основана през 2003 г. от скандинавците Никлас Зенстрьом и Янус Фрис в Естония. Програмата революционизира интернет комуникацията, предлагайки безплатни разговори от компютри и достъпни цени за такива със стационарни и мобилни телефони.
С течение на годините и с подобряването на скоростта на интернет Skype се развива, като включва видеоразговори, мигновени съобщения, споделяне на файлове и функции за групова комуникация.
До 2005 г. броят на регистрираните потребители на Skype достига 50 милиона, което показва бързото му разпространение в световен мащаб.
Край на една ера: Skype спира да съществува
Microsoft заяви, че груповите чатове в Skype ще останат непокътнати при преминаването към Teams и че по време на 60-дневен прозорец съобщенията в Microsoft и Teams ще бъдат оперативно съвместими, така че ще можете да изпращате съобщения на контакти от Teams и те ще бъдат доставяни на приятели, които все още използват Skype.
Microsoft премахва телефонните функции на Skype. Това означава, че вече няма да може да се обаждате на обикновени телефонни номера, мобилни телефони или да провеждате международни разговори чрез услугата.
Името „Skype“ произлиза от „Sky peer-to-peer“ – технологията, която е била в основата на първоначалната архитектура на Skype.
“Преди 20 години всички имахме просто Skype. И това създаваше една заедност помежду ни. Тоест имаше нещо специално в това да получиш обаждане по Skype - по същия начин, по който беше оригинално да поздравиш някого по радиото”, разказва писателят Георги Блажев.
Зад много от чатовете в Skype стоят наистина сантиментални истории. От приятелства до истински романси. „Най-много съм си писал по Skype с първото си гадже. Визуален спомен имам на това да прочета „Лека нощ” и сърчице. Тогава имаше може би 10-20 емоджита, днес има 10 000. Но тогава да получиш червено сърчице беше нещо, което те кара да заспиваш по-добре”, спомня си Блажев.
И допълва: „Спомням си, че имаше специален звук, когато някой отново е онлайн. И таиш надежда това да е човекът, за когото стискаш палци да видиш”.
Но преди всичко - освен място за приятелства и любов, създадената през 2003 година платформа е и технологичен феномен.
„В този момент Skype успя на практика да вкара безплатни телефонни разговори. Като много любопитно в България в този момент, най-горещото място бяха интернет клубовете. Те бяха пълни с ужасно много хора, които говореха по Skype със свои приятели в чужбина. Преди това популярни бяха месинджърите, по които не можеше да се говори по тях. И всъщност Skype беше убиецът, който уби ICQ, уби Yahoo Messenger”, обясни Александър Варов, изпълнителен директор на Netinfo.
Новост за началото на века, демоде към днешна дата - с появата си Skype всъщност задава нов начин на общуване. „Skype ни научи да си говорим, което в момента изглежда супер нормално, супер естествено. Но тогава не беше”, спомня си Варов. И допълва: ”Ние затваряме Skype, сякаш той не е успял. Но Skype промени ужасно много неща”.
Последвайте ни