Мерките за сигурност бяха по-строги от обичайното заради заплахите на Украйна

С традиционен военен парад Русия отбеляза победата на Съветския съюз над нацистка Германия. Той се проведе за четвърти път след руското нахлуване в Украйна, което е и причината западни представители да не присъстват в Москва.

Най-високопоставеният и важен за Владимир Путин гост беше китайският президент Си Цзинпин. Друг лидер, който присъства на тържествата, беше президентът на Бразилия Лула да Силва.

Кои чуждестранни лидери ще присъстват на парада на 9 май в Москва

Единственият правителствен ръководител от страна членка на Европейския съюз, който уважи честванията в Москва, беше премиерът на Словакия Робърт Фицо. Сръбският президент Александър Вучич също е в руската столица.

Освен представители на руските военни, по Червения площад преминаха и части от Беларус, Китай, Казахстан и други страни.

Снимка: БГНЕС

По данни на Кремъл заедно с Путин на подиума на Червения площад са били и лидерите на Куба и Лаос, Беларус, Армения, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Узбекистан и Туркменистан.

Мерките за сигурност тази година са още по-строги от обикновено, тъй като Украйна не даде отговор дали ще спазва едностранното прекратяване на огъня, обявено от Путин.

Снимка: БГНЕС

Според медийни съобщения в парада са участвали около 10 000 военнослужещи, сред които много войници от други държави, а също и руски военни, били се в Украйна. По традиция бяха показани танкове, системи за противовъздушна отбрана и ракетни комплекси. Планиран беше и полет на руски изтребители.

В ефира на "Твоят ден" журналистът Христо Римпопов заяви, че Русия чества продължаващата борба с колективния Запад и успехите, които постига на фронта в Украйна" Това е акцентът на 9 май. Участието на Си Дзинпин е знаково. Братството между китайския и руския народ продължава. Путин опитва да изгради нов, мултиполярен свят", коментира той.

Журналистът Валерий Тодоров пък смята, че парадът на 9 май всъщност чества "великата отечествена победа'' във Втората Световна война. "Няма акценти към войната в Украйна или колективния Запад. Лидерите на Китай и Бразилия са в Москва, ерата на сближаване продължава. Зеленски и Тръмп искат 30-дневно примирие, но Путин иска да е около 9 май", заяви той.

Редактор: Камена Георгиева