Русия нарече исканията за спиране на боевете "конфронтационни"
Лидерите на големите европейски страни и Доналд Тръмп засилиха натиска над Русия за примирие в Украйна. Еманюел Макрон, Фридрих Мерц, Киър Стармър и Доналд Туск обявиха в Киев, че настояват Путин да приеме предложеното 30-дневно спиране на боевете. Лидерите на Франция, Германия, Обединеното кралство и Полша уточниха, че са говорили с Доналд Тръмп. Той бил съгласен с варианта, ако Путин отново откаже примирието, да бъдат въведени нови санкции срещу Русия.
По-рано говорителят на Кремъл постави условия. Дмитрий Песков каза, че Западът трябва да спре доставките на оръжие за Украйна, за да се стигне до примирие.
Украйна ще бъде домакин на среща на лидерите от "Kоалицията на желаещите"
Френският президент Еманюел Макрон заяви, че е щастлив да застане до украинския народ и неговия президент Володимир Зеленски. Той казва, че днес Украйна е „биещото сърце на Европа“ с усилията си да се бори за свобода.
„Бъдещето на нашите принципи и колективна сигурност … са заложени на карта“, посочи той и подчерта, че това е причината, поради която подкрепя Украйна.
"Всички тук, заедно с двадесетте държави от коалицията на желаещите, решихме да подкрепим искането за прекратяване на огъня, което да започне от понеделник, 12-ти май. Без никакви предварителни условия и допълнителни уговорки. Нито от украинците, нито от руснаците. Предвидено е да продължи 30 дни по суша, въздух и море. С мониторинг, осигурен главно от Съединените американски щати", заяви Макрон.
Той също така посочи, че ако прекратяването на огъня бъде нарушено, ще бъдат подготвени и координирани между САЩ и Европа сериозни санкции.
Киър Стармър заяви, че подкрепя Украйна, за да постигне „справедливия и траен мир“, който тя „заслужава“.
„Всички ние тук, заедно със САЩ, критикуваме Путин“, каза той.
Стармър добави, че ако руският лидер е „сериозен по отношение на мира“, той има „шанс да го покаже сега“, като удължи паузата в боевете до 30-дневно безусловно прекратяване на огъня, последвано от преговори. „Без „ако“, без „но“, добави Стармър.
Той коментира още, че петимата европейски лидери в Киев са категорични - ако Путин обърне гръб на мира, те ще отговорят, включително ще засилят санкциите и ще похарчат повече средства за подпомагане на отбраната на Украйна.
Германският канцлер Фридрих Мерц заяви, че ако Русия отхвърли прекратяването на огъня, те ще продължат да защитават Украйна и ще засилват натиска върху Русия. Той също така добави, че почти всички членове на ЕС и така наречената „коалиция на желаещите” са решени да наложат санкции, ако прекратяването на огъня се провали.
Полският премиер Доналд Туск описа като „символично“ факта, че решението за прекратяване на огъня е взето в Киев, който е претърпял много бомбардировки. Той каза още, че ще изчакат реакцията на Русия и допълни, че ако Москва игнорира предложението, няма да има съмнение кой иска мир и кой не.
Володимир Зеленски заяви от своя страна, че основната цел на първо време е прекратяването на огъня.
Той коментира и за идеята за буферна зона, като посочи, че всички обмислят варианти „какво да се прави с Украйна“.
Според руската информационна агенция "Интерфакс", Русия е заявила, че изявленията, направени от европейски държави, имат „конфронтационен“ характер.
„Чуваме много противоречиви изявления от Европа. Те са по принцип конфронтационни, а не целят опит за съживяване на отношенията ни. Нищо повече“, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Редактор: Станимира Шикова
Последвайте ни