Снимка: iStock
Новината потвърдиха зам. министър-председателят на пакистанската държава и американският президент
Индия и Пакистан са се договорили за пълно и незабавно прекратяване на огъня. Това обяви зам. министър-председателят на Пакистан Исхак Дар, пише Би Би Си.
„Винаги сме се стремяли към мир и сигурност в региона, без да правим компромис със своя суверенитет и териториална цялост“, обясни той.
Индия VS Пакистан: Държави, разполагащи с ядрено оръжие, което използват като възпиращ фактор
Новината потвърди в публикация в социалната си мрежа Truth social и американският президент Доналд Тръмп.
„След дълга нощ на преговори с посредничеството на Съединените щати, имам удоволствието да обявя, че Индия и Пакистан се договориха за пълно и незабавно прекратяване на огъня. Поздравления за двете страни за проявения здрав разум”, заяви Тръмп в публикация в социалната си мрежа Truth social.
Примирието, договорено между Индия и Пакистан, е „изключително добре дошло“, написа британският външен министър Дейвид Лами в X, добавяйки, че деескалацията е „в интерес на всички“, предаде АФП.
„Призовавам и двете страни да го спазват. Деескалацията е в интерес на всички“, допълни той.
„Примирието, договорено между Индия и Пакистан, е първа важна стъпка за излизане от ескалацията на напрежението. Диалогът е ключов“, написа германското външно министерство в публикация в X.
По-късно Пакистан обяви, че отново е отворил въздушното си пространство след обявяването на примирието.
Припомняме, че на 7 май индийските въоръжени сили започнаха „Операция Шиндур“, при която поразиха с ракети терористична инфраструктура в Пакистан и в окупираните от нея райони на Кашмир. Пакистан от своя страна отвърнаха с артилерия.
Предисторията на конфликта
► До ескалацията на напрежението се стигна, след като в края на април 26 туристи бяха убити в индийската част на Кашмир. Делхи обвини Исламабад, че стои зад атаката, а пакистанските власти отрекоха всяко участие. Индийската полиция започна издирване на поне двама пакистански граждани и обяви, че те са свързани с базираната в Пакистан джихадистка групировка Лашкар е Тайба. Тя се смята за инициатор на още много атаки на индийска територия, включително нападението в Мумбай през 2008 г., когато загиват повече от 160 души. Нападението в индийската част на Кашмир е формалният повод за сегашната ескалация, а причините се коренят още при края на британското колониално управление.
Индия обстрелва Пакистан с ракети, тя отвърна с артилерия, има десетки загинали и ранени
► През 1947 г. населената с мюсюлмани част на Индия се отделя като Пакистан и се предизвиква мащабен конфликт, продължаващ до днес. Индия и Пакистан си оспорват територията на хималайския регион Кашмир.
Редактор: Габриела ВинароваПоследвайте ни