Манастир отчете 137% избирателна активност

Румъния избира президент. На балотажа един срещу друг се изправят лидерът на националистическата партия „Алианс за обединение на румънците“ Джордже Симион срещу Никушор Дан, независим кандидат и настоящ кмет на Букурещ. На първи тур Джордже Симион събра 41% от гласовете, а Никушор Дан – 21%.

Избирателната активност е висока

На втория тур се отчита висока избирателна активност, особено сред диаспората. Румънците зад граница гласуват вече трети ден. До тази сутрин бяха гласували над 750 000 от около 1,1 милиона имащи право на глас. Вчера в следобедните часове беше отчетен темпо на гласуване от 50 000 часа за час, а днес е двойно повече. Това според експертите в Румъния е рекорд. А към следобеда на 18 май 1,3 млн. са гласували - има почти двойно увеличение на активността.

СНИМКИ ВИЖТЕ ТУК

Вотът от чужбина се определя, като решаваш за изхода от изборите. Дали тези очаквания ще се оправдаят, ще стане ясно по-късно.

На територията на Румъния изборният ден започна нормално. Секциите са отворени от 07:00 часа сутринта. В първата минута правото си на глас са упражнили над 12 500 души.

Избирателната активност е 58% - над 10 млн. избиратели са отишли до урните, от общо 18 млн., които имат право на глас. 

Избирателната секция в манастира Сихастрия отчита избирателна активност от 137% към 16:00 часa. В постоянните списъци са регистрирани 181 избиратели, от които 63 са гласували.

Въпреки това, 186 души са гласували в допълнителните списъци, като са били поклонници от други населени места или окръзи, и по този начин са достигнали избирателна активност от над 137%.

За последните две седмици, според различни проучвания разликата между опонентите е стопена. А според отделни експерти, водещ кандидат вече е Никушор Дан, към който са се присъединили гласовете от вече отпадналите от президентската надпревара кандидати.

Джордже Симион и Джорджеску отново гласуваха заедно

Кандидат-президентът на Румъния Джордже Симион гласува на балотажа в 08:00 ч. тази сутрин заедно с бившия кандидат Калин Джорджеску.

Двамата направиха същото и на първия тур на 4 май. 

Гласувах против несправедливостите, сторени на румънския народ. Гласувахме срещу неравенствата и униженията, на които са били подложени нашите сестри и братя, както тук, в рамките на сегашните ни граници, така и навсякъде другаде. Гласувахме за това нашето бъдеще да се решава само от румънците, за румънците и за Румъния”, заяви Джордже Симион.

Кандидат-президентът на Румъния Никушор Дан гласува в румънския град Фъгъраш

Кметът на Букурещ заяви, че вотът е изключително важен за бъдещето на страната.

Гласувах за промяна, която ще донесе просперитет, а не приключения. Гласувах за европейска посока и добри отношения с нашите партньори, а не за изолирани. Призовавам румънците да излязат да гласуват, защото бъдещето на следващите години зависи от гласа на всеки”, заяви Никушор Дан.

Какво казват анализаторите

Джордже Симион - румънският еквивалент на Тръмп е на крачка от президентския пост в Румъния

Кампанията на крайнодесния кандидат за президент Джордже Симион, който е фен на американския президент Доналд Тръмп, се основаваше на обещанието му да постави Румъния на първо място. Той изразяваше надежда, че ще превърне „откраднатите“ избори от миналата година в победа за Румъния, пише "Франс прес".

Гордеейки се с директна връзка с Вашингтон и разчитайки на неговата подкрепа, лидерът на националистическата партия „Алианс за обединение на румънците“ (АОР) се очертава като фаворит за победа. Опонентът му, кметът на Букурещ, Никушор Дан, ще има шанс само при много висока избирателна активност, показват последните проучвания, цитирани от агенцията.

Повторните избори се провеждат след изключването на съюзника на Симион - Калин Джорджеску, който спечели гласуването през ноември, преди резултатите да бъдат анулирани от Конституционния съд след разкрития за руска намеса.

Висши членове на американската администрация критикуваха остро решението на съда.

„Това е силен сигнал, който дава увереност на избирателите да следват консервативния път и в Румъния“, каза тогава 38-годишният Симион.

Вицепрезидентът на САЩ Джей Д. Ванс оглави критиките срещу анулирането на изборите миналата година, като обвини румънските власти, че „отменят изборите, защото не им харесва резултатът“.

Американското посолство в Букурещ осъди в социалните мрежи това, което нарече „цензура на опонентите“, цитирайки Ванс: „демокрацията се основава на свещения принцип, че гласът на народа има значение“.

Симион, който многократно е твърдял, че е имало изборни измами, се присъедини към това мнение, като заяви, че дори и да е имало действия за нарушаване на гласуването: „това не означава, че сме толкова слаби, че трябва да отменим изборите“.

Той изключи възможността за „още едно анулиране... защото имаме подкрепата на Съединените щати“.

„Но можем да очакваме всичко, включително масивна изборна измама“, каза още той, повтаряйки необоснованото твърдение на Тръмп за изборите в САЩ през 2021 г., които той загуби.

„Отваряне на врати“

Симион определи решението на Конституционния съд за анулиране на вота като „държавен преврат“, като заяви, че демокрацията е била потъпкана. Ако стане президент, първата му стъпка ще бъде да „декласифицира“ поверителните протоколи от заседанията, които доведоха до решението. Отгоре на това обещава да номинира Калин Джорджеску за премиер.

Крайната десница в момента няма парламентарно мнозинство, но Симион каза, че назначаването на Джорджеску за премиер „е една от възможностите“, настоявайки, че той „трябва да поеме кормилото на страната“.

Описвайки себе си като „по-умерен“ от Джорджеску, Симион многократно е настоявал за „суверенитет“ на Румъния. Той призова за връщането на територии, принадлежащи на Молдова и Украйна, на Румъния и има забрана за влизане в двете държави.

В ярък контраст с Джорджеску, Симион често е осъждал Русия, но е нападал Брюксел, а след това се е обръщал към Съединените щати.

„Ние със сигурност сме единствените, които имат отношения с Държавния департамент“ и други американски правителствени ведомства, казва той, добавяйки, че настоящите лидери на Румъния са „неспособни да отворят врати“.

Симион сам се определя за фен на Тръмп и често се появява с шапка с името на своя идол или лозунга на американския лидер „Make America Great Again“. Румънският политик казва, че се стреми да създаде съюз от държави в духа на MAGA в рамките на ЕС.

Подобно на Службата за правителствена ефективност (DOGE), орган на администрацията на Тръмп, който има за цел да проследява измамите и разхищаването на средства в американските държавни институции, Симион иска да съкрати работни места в опит да „инвестира в отбраната“.

Той обеща да удвои военния бюджет на Румъния до 4% от БВП през следващите пет години, припомня АФП. 

Центристът Никушор Дан е изправен пред трудна битка срещу Симион

Единственото, което стои между крайно-десния националист Джордже Симион и президентския пост в Румъния, е един математик, който ясно вижда, че шансовете не са в негова полза.

Този „човек на числата“ е Никушор Дан — независимият центрист и настоящ кмет на Букурещ, който влиза като аутсайдер във втория тур на президентските избори на 18 май. Срещу него стои самопровъзгласилият се „тръмпист“ Симион, който се обявява за спиране на военната помощ за Украйна, пише „Политико“.

Симион, лидер на крайнодясната партия „Алианс за обединение на румънците“ (АОР), постигна убедителна победа в първия тур, събирайки около 40% от гласовете. Изборната карта показа, че той е на първо място в изненадващо широк географски обхват в страната. В чужбина също спечели убедително — с подкрепата на цели 61% от гласувалите там.

Подемът на Симион е резултат от дългогодишно недоволство от корупцията и неефективността на старите партии — Социалдемократическата (СДП) и Националнолибералната (НЛП). Дан, от своя страна, спечели предимно в големите градове като Букурещ, Брашов и Клуж, където има по-голямо одобрение сред градското население.

С 21% от гласовете, Дан едва се класира за балотажа, изпреварвайки с малко Крин Антонеску — кандидата на управляващата коалиция, чийто премиер, Марсел Чолаку, подаде оставка.

Дан се позиционира като единствената демократична алтернатива на крайно-десен лидер, който според него може да дестабилизира страната — член на ЕС и НАТО с население от 19 милиона души.

Избирателната активност на първия тур достигна 53%.

Дан твърди, че балотажът ще бъде избор между „демократична, стабилна и уважавана в Европа Румъния и опасен път към изолация, популизъм и подкопаване на върховенството на закона“. Той призоваше в предизборната кампания за подкрепата на „всички, които вярват в закона, истината, образованието, модерната икономика и силните партньорства със свободния свят“.

Но резултатите от първия тур показват, че пред него стои сериозна задача.

Симион представи себе си като наследник на ултранационалиста Калин Джорджеску, чиято шокираща победа през ноември бе анулирана заради обвинения в незаконна кампания и руска намеса.

Стратегията сработи. Симион не само надмина резултата на Джорджеску, но и подобри собственото си представяне спрямо ноември.

Това означава, че Дан трябва да изкачи планина.

Анализаторите отдавна отбелязват, че подкрепата за Дан идва главно от образованите и заможни слоеве в големите градове. Резултатите от първия тур потвърдиха тази тенденция.

Голямото предизвикателство пред него сега е, че много от по-традиционните избиратели, които подкрепиха Антонеску, по-скоро ще се ориентират към Симион, отколкото към него, пише „Политико“.

Още преди изборите евродепутатът от НЛП Зигфрид Мурешан прогнозира, че гласоподавателите на Антонеску е по-вероятно да подкрепят Симион, отколкото Дан.

„Някои от тях са либерали, други — консерватори, дори крайно консервативни, а част от избирателите на социалистите са възрастни, по-слабо образовани и живеещи в селски райони“, обясни той.

За да победи Симион, независимият Дан — основател на центристкия Съюз „Спаси Румъния“ — ще трябва да привлече не само избиратели на СДП и НЛП, но и на бившия премиер Виктор Понта, който се ориентира към национализма.

Дан ще трябва да разчита и на привържениците на центристката реформистка Елена Ласкони, която водеше ожесточена кампания срещу него.

Кандидатът на „системата“ Антонеску също така не даде ясни инструкции на поддръжниците си да подкрепят Дан, призовавайки ги само „да обмислят сами с кого идеите му са най-съвместими“, когато призна поражението си на първия тур.

За разлика от него, Хунор Келемен — лидер на Демократичния съюз на унгарците в Румъния — заяви, че партията му ще подкрепи Дан, а не националиста Симион.

Остава и предизвикателството с румънската диаспора.

От общо 9.4 милиона гласоподаватели в първия тур, близо 1 милион гласуваха извън страната. Симион печели 61% от тези гласове, а Дан остана втори с малко над 25%.

По-голямата част от подкрепата за Симион в чужбина дойде от Северна и Западна Европа. Дан е предпочитан кандидат в страни извън Европа — като САЩ и Канада, казва БГНЕС.

Критичното е, че само 14% от гласувалите в чужбина не са подкрепили нито един от двамата кандидати. Това означава, че резервният електорален ресурс за Дан там е ограничен.

Ако иска да победи, той ще трябва да разчита на избирателите у дома. 

Войната в медиите

Изборите в Румъния се водят главно по телевизията и социалните мрежи. И двамата кандидати почти не обикаляха страната и не организираха големи митинги. Вместо това те мобилизираха поддръжниците си онлайн и чрез телевизионни участия, припомня "Политико".

Дан участва в няколко телевизионни дебата, давайки изрядни, макар и понякога скучни отговори.

Симион залага на социалните мрежи и нападките към „мейнстрийм“ медиите, обвинявайки ги в изкривяване на позициите му. Дори викна журналисти в офиса си за разправия, след което качи видео в X.

Последните дни промениха играта му: обиколи Европа, срещайки се с твърдо десни съюзници в Полша, Италия и Брюксел.

По време на интервю в Брюксел нарече конкурента си „аутист“ — което доведе до остра реакция от Дан: „Желанието да станеш президент и да използваш ‘аутист’ като обида е недопустимо“, отговори кметът на Букурещ.