Снимка: iStock
От БЛС предлагат здравните вноски да се повишат от 8 на 12%
Ще има ли взаимовръзка между увеличаването на здравноосигурителната вноска и намаляването на сумата за доплащане от пациентите при болничното лечение? Такова предложение се съдържа в анекса към Националния рамков договор за медицинските дейности, подписан от Надзорния съвет на НЗОК.
Подписаха анекса към Националния рамков договор за медицинските дейности
На този фон от БЛС предлагат здравните вноски да се повишат от 8 на 12%.
Бившият министър на здравеопазването д-р Стефан Константинов посочи, че е възможно да се увеличи здравната вноска.
"За тази цел обаче първо трябва да се види по какъв механизъм ще се спре доплащането на пациентите. Няма гаранция, че ръстът на вноските ще доведе до намаляване на доплащането, дори може да стане обратното. Връзка между едното и другото няма. Първо трябва да има ясни правила, че няма да има доплащания, а след това реформите ще бъдат по-лесни", коментира той.
НЗОК ще санкционира персонално лекари за отчетена, но неизвършена дейност
В момента вноската е 8 процента, като се разпределя в съотношение 60:40 между работодател и работник. Това означава, че работодателят плаща 4,8 процента, а служителят - 3,2 процента. При самоосигуряващите се лица цялата вноска се поема от тях.
Председателят на Асоциацията за закрила на пациентите и бивш член на НС на НЗОК Пламен Таушанов смята, че България е на първо място в Европа по доплащане на пациентите - 48%.
"Ако се увеличи здравната вноска, няма сигурност, че доплащането ще се промени. От 2018 г. до момента НЗОК не заплаща вноската на 9 категории лица. Да се каже "дайте пари, не питайте за какво" - не е сериозно. Трябва да има реформи. Нямаме задължителна акредитация на лечебните заведения. Какво качество ще се предложи на пациентите при вдигане на здравната вноска?", попита той
От бюджета на НЗОК около 23 млн.лв. се отделят за профилактика и грижа за децата. Предвижда се специалистите да бъдат стимулирани с повече средства за всеки прегледан малък пациент – с близо 1 лв. повече от това, което да получавали досега. Цените на клиничните пътеки остават непроменени.
Таванът за заплащане на избор на екип в болница е 950 лева. Според ново предложение той трябва да падне. Д-р Константинов сподели, че това значи да има правила. А по думите му това може да стане само на свободния пазар.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Цветина ПетковаПоследвайте ни