Политологът подчерта, че вотът на недоверие е инструмент, който не се използва стратегически

„Управляващите са по-подготвени за евентуален вот. Опозицията, включително ПП–ДБ, търпи социологически загуби. Дори проектите на Ахмед Доган и други нови формации едва ли ще преминат 4-процентовата бариера“, заяви политологът Цветанка Андреева в студиото на „Денят на живо“.

Андреева подчерта, че нито една от партиите, включително подкрепящите правителството – ГЕРБ, ДПС и ППСК – няма интерес от предсрочни избори.

„Дори да бъде внесен вот на недоверие, той няма да постигне целта си. По-важното е как опозицията използва този инструмент – не само за критика, но и за предлагане на реална алтернатива. В момента такава липсва“, подчерта тя.

Според политологът, най-голямото затруднение пред потенциален вот е невъзможността за обединение на опозицията.

„ПП–ДБ трудно биха седнали на една маса с партии като „Възраждане“, заради риска от асоцииране с проруска линия – нещо, което се опитват да избегнат с декларации в подкрепа на Украйна“, заяви Андреева.

Свилен Трифонов: Вот на недоверие ще има най-рано през септември

По думите ѝ, президентът Румен Радев вече е взел страна, подкрепяйки протестите и критикувайки властта с тезата, че демокрацията е фасадна.

„Но няма данни за авторитарен или тоталитарен модел. Управлението е коалиционно, няма партия-държава, нито общество с тоталитарни нагласи“, коментира тя.

Политологът определи председателя на парламента Росен Желязков като „доказан администратор и политически лидер“, който е ключова фигура в процеса по присъединяване на България към еврозоната.