Експертите съветват, ако батерията започва да прекъсва и дисплея на уреда избледнява, веднага да го сменим

Масова подмяна на топломери предстои тази есен за голяма част от домакинствата у нас. Над милион и половина уреда трябва да бъдат сменени през следващите два месеца, защото тогава изтича 10-годишният им срок на ползване.

В блока, в който Юли Кантарджиев е домоуправител, топломерите трябва да се подменят максимум до една година. През това време ще изтече 10-годишният срок на живот на батериите на уредите в сградата.

 

За повечето уреди този срок изтича тази есен и над милион и половина от тях трябва да бъдат сменени. Монтажът на новите разпределите изисква минути. Най-бързо това става, ако цялата етажна собственост едновременно реши да подмени уредите. Как обаче да разберем, че животът на топломерите в дома ни изтича?

 

От Асоциация на топлинните счетоводители обясниха, че това са устройства, които имат маркировка „слаба батерия” – това е един от начините. Другият начин е като знаем кога са монтирани, да отброим 10 години и да действаме.

 

Голяма част от домакинствата разчитат на това, че батериите могат да имат до година-две допълнителен живот и изчакват до последно. Така обаче рискуват в средата на отоплителния сезон да бъдат изненадани неприятно със сметките за парно.

 

Съседите вече умуват и дали да сменят фирмата, която отчита колко топлоенергия са изразходвали.

 

Освен смяна на топломерите тази есен домакинствата ще могат да сменят и топлинния си счетоводител. За това обаче е нужно съгласието на две трети от собствениците. Ако това се случи, подмяната на топломерите трябва да стане след избора на новата фирма. Домакинствата трябва да приготвят от 26 до 33 лева за всеки нов уред в дома им. По-евтино може да им излезе, ако сменят само батериите. За тях трябва да платят 8 лева плюс разходите за монтаж, настройка и пломбиране.

 

Репортер: Георги Георгиев