Парламентът бърза да приеме изборния кодекс

Горещи спорове избухнаха в парламента заради изборния кодекс, който ще определи правилата за гласуване за ново правителство следващото лято. Изненадващо, народните представители решиха да заседават до късно тази вечер по спорните текстове.

А споровете са много - от това дали районните кметове да се назначават, или избират, до това дали можем да гласуваме, ако не сме били в България в последните месеци.

И от страна на опозиция , и от страна на управляващи в залата се чуха обвинения в манипулации и фалшификации.

Последен скандал избухна по текста от изборния кодекс, който казва, че за фалшив се обявява всеки глас, който бъде показан, излизайки човек от тъмната стаичка, преди да го пусне в урната.

Преди това спор се разрази и заради предложението на ГЕРБ депутатите да работят до 22:00 часа, тъй като дебатът по изборното законодателство започна час преди края на редовното заседание.

„Това е технология на предстоящия, може и успял, опит за фалшифициране на изборите. Тук са заложени капаните. Целта е криминално приемане отново по тъмно”, заяви Павел Шопов от „Атака”.

Опозицията припомни, че изборите са след половин година и нищо не налага такова бързане. Посочен беше и друг аргумент - заседанията на парламентарните комисии се провеждат едновременно с приемането на Изборния кодекс в залата.

След споровете за работното време беше отхвърлено предложението на левицата районните кметове на големите градове да се избират, вместо да се назначават.

Не беше прието и предложението, свързано с изборния туризъм. Сънародниците ни, които живеят в чужбина и нямат шест месеца престой в България преди избори, няма да могат да гласуват на местни избори и тези за европарламент.

Новите разпоредби може да влязат в употреба още за референдума.