Според еколозите застрояването на Пирин заплашва уникални природни богатства

Строителството на нови съоръжения в планинските ски-курорти предизвика сериозно обществено недоволство. Протестираха от двете страни на барикадата - и природозащитници, и жители на Банско.

 

Ако застрояването в планината продължи, България рискува да загуби уникално природно наследство и да влезе в червените списъци на ЮНЕСКО, се казва в доклад на организацията.


Еколозите също са убедени, че ако човешката намеса в планината продължи - губим всички.


В опасност са десетки защитени животни и растения. Новата среда улеснява агресивни и опасни растения - явление, добре познато от трасетата под изградените лифтове във Витоша. Еколозите поясниха, че става въпрос за плевели, които създават опасност от замърсяване на разнообразието и на генетично ниво.


От ЮНЕСКО са категорични - ако строителството в природния парк продължи, територията ще влезе в червения списък на застрашените обекти. Дали ще се строи в планината финално ще реши Висшият експертен екологичен съвет към екоминистерството в края на февруари. Междувременно тече избор на изпълнител за нов план за управлението на парк "Пирин".


Според експертите необходимостта от нови съоръжения в Банско е спорна, тъй като липсва достатъчно информация за аргументирано решение.


Хората в Банско обаче продължават да настояват за нови ски съоръжения. Имат подкрепата и на властта. Затова пък уникалните характеристики на района са все още неизползвани ниши за предприемачите - като минералната вода, с която Банско и Разлог могат да развият спа и уелнес туризъм.


Повече по темата очаквайте в репортажа на Николай Василковски в късното издание на Новините на Нова в 23.30 ч.


Репортер: Николай Василковски