Франция и Германия призоваха започнатите от Монти реформи да продължат
Резултатите от изборите в Италия са на път да вкарат страната в политическа безизходица. Лявоцентристите печелят мнозинство в Долната камара на парламента.
Десноцентристите ще са най-голямата група в Сената. Нежеланата патова ситуация поражда нови притеснения за стабилността на еврозоната.
Демократическата партия на Пиер Луиджи Берсани взима 340 от 630 места в камарата на депутатите. В Сенатът обаче лявоцентристите взимат само 113 места срещу 116 на коалицията на Силвио Берлускони. Протестния вот на италианците отиде в полза на комика Бепе Грило, който вкарва 108 представители на своето движение в Сената.
За ефективно управление на страната е необходимо мнозинство в двете камари на парламента. Полученият резултат е най-лошия вариант в очите на финансовите среди. Той не дава надежда, че Италия ще има стабилен кабинет, който да се бори с финансовата криза.
Франция и Германия призоваха започнатите от досегашния премиер Монти реформи да продължат. Испания директно нарече резултатите „скок в нищото”. От Европейската комисия подходиха дипломатично.
„Искаме да подчертаем нашето доверие в способността на италианските политици да намерят начин да формират необходимото мнозинство”, заяви говорителят на Еврапейската комисия Оливие Баи.
Председателят на Европейския парламент беше далеч по-песимистично настроен.
„Резултатите от изборите в Италия поставят в трудна ситуация както страната, така и целия Европейски съюз. Имаме нужда от стабилно правителство в едни от най-важните членове на съюза”, обясни председателят на Европейския парламент Мартин Шулц.
Пазарите реагираха негативно на липсата на яснота. Борсовите индекси в Рим, Лондон, Франкфурт и Париж спаднаха между 2 и 5 процента. Спад отбелязаха и основните индекси в Съединените щати и Азия.