Интересната "шапка"за сгради, разработена от шведски лаборатори, е наречена "Strawscraper"

Шведските лаборатории Belatchew, специализирани в експерименталните архитектурни проекти, са разработили една интересна „шапка” за сгради, която наричат „Strawscraper”. Тя е направена от голямо количество пиезокристали, които произвеждат електричество чрез силата на вятъра. 

Според създателите на нетрадиционния проект, системата е съвсем обикновена, не оказва влияние върху дивата природа и може да се прилага върху почти всякаква конструкция. 

„Strawscraper” се състои от пиезоелектрични влакна, които погледнати отдалеч, приличат на огромна женска коса, закачена върху сградата. 

Създателите на проекта използват като отправна точка на своето изобретение една от най-високите сгради в шведската столица Стокхолм – това е 26-етажната Söder Torn, построена през 1997-ма година. 

При първоначалния замисъл сградата е трябвало да бъде 40-етажна. Творците на проекта използвали оригиналната височина на огромния комплекс и с помощта на специална структура покриват горната част и външните й стени с пиезоелектрични влакна. Когато влакната бъдат разбъркани от вятъра, те произвеждат ток. Това от своя страна превръща Söder Torn във вятърна електроцентрала в центъра на града. 

„Strawscraper” няма ограничения по отношение на скоростта на вятъра и не въздейства върху дивата природа – това са две от точките, заради които конвенционалните вятърни турбини често биват критикувани. 

За жалост, няма конкретна информация за крайната мощност на сградата, но според създателите би било достатъчно да се достигне до т.нар. „нулево потребление на енерия”. Какво ще кажат архитектите и дизайнерите за сграда, която произвежда ток в центъра на града, тепърва предстои да разберем. 

Превод: Анелия Тодорова