Предприемат се и мерки по отношение на здравните и епидемиологичните рискове

България е поискала допълнителна помощ от Европейския съюз в размер на 6 милиона евро за справяне с кризата със сирийските бежанци. Отговорът от ЕС трябва да дойде до края на седмицата. Това заяви министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев след извънредно заседание на Министерския съвет.


Според Йовчев има голяма вероятност искането на страната ни да бъде удовлетворено. Той призна, че имиграционният натиск към България се е увеличил.

 
„Има съществени рискове тази криза да бъде пренесена в съседните на Сирия страни. Най-голям е рискът за Ливан, където по официални данни бежанците са 700 000, а по неофициални данни - 1 милион. Ако се дестабилизира някоя от съседните страни, бежанският поток може да бъде насочен към Европа, съществува съществен риск. Най-тежките прогнози в последните месеци се сбъдват. Има увеличение на имиграционния натиск към България”, твърди вътрешният министър.


По думите на Йовчев има възможност за разполагане на хора и технически средства по границата, за да не се допусне преминаване на нелегални имигранти в страната. Това обаче щяло да излезе доста скъпо. От друга страна, дори и тези мерки нямало да могат на 100% да спрат имигрантския поток.


„Към 16 октомври имаме 6445 нелегални имигранти, които са преминали през границата, основно през турската граница. От тях 4444 са сирийци", съобщи още Цветлин Йовчев, допълвайки че капацитетът на центровете за настаняване е прехвърлен с 207 места.

 

Вътрешният министър прогнозира, че до края на годината се очакват над 11 000 нелегални имигранти. „Имаме дни, в които броят на нелегалните имигранти надвишава 200. Това е много сериозно предизвикателство за капацитета на България”, изтъкна той.


България получава директна помощ по линия на Европейската агенция за управление на оперативното сътрудничество по външните граници Фронтекс. Към момента агенцията е поела ангажимент да изпрати 29 служители и е изразила готовност да удовлетвори почти на 100% исканията на България за техническа и експертна помощ.


Засилен е контролът за наблюдение на границата ни с Турция. Организират се чартърни полети съвместно с други държави за връщане на лица, които не отговарят на условията за получаване на статут на бежанци, допълни още Йовчев.


Предприемат се и мерки по отношение на здравните и епидемиологичните рискове. Прегледани са общо 241 деца. От тях са имунизирани 139. При останалите 102 деца е установено, че са с респираторни инфекции.