Според Европейския парламент ограничението е полова дискриминация
Жените също да могат да посещават монашеската република в Атон. Според някои информационни агенции това е поискал Европейският парламент от Гърция, определяйки ограничението като полова дискриминация.
Жените не могат да посещават полуостров Атон още от XI век заради императорска заповед. През 1953 година в Гърция е издаден и указ, който предвижда до 1 година затвор за жени, нарушили забраната. Запазването ѝ било и едно от условията Гърция да бъде приета в Европейския съюз. Въпреки това обаче, падането на забраната се е оспорвало многократно през годините от различни органи на Евросъюза.
„Аз силно се съмнявам, че може да падне забраната, защото Атон си има свой устав, както казах това е монашеска република и не се командва от Европарламента”, категоричен е отец Йоан.
1400 монаси населяват Атон. Броят на манастирите, в които са разпределени е стриктно фиксиран - 20. Територията на монашеската републикана е забранена дори за животни от женски пол.
„Това не е дискриминация. Просто недейте да бъркате нещата. Там нямат работа. Ние може да искаме много неща да променим и да ги направим така, както ни е угодно на нас обаче, има си някои закони духовни”, добавя отец Йоан.
Ако жени бъдат допуснати до атонски манастир, той вече няма да бъде такъв, смята духовникът. „Става някаква забележителност, туристическа дестинация. Именно затова, който иска да го гледа отстрани”, казва той.
Според преданието, когато Света Богородица се отправила към Кипър, се разразила силна буря. Божията Майка спряла в подножието на планината Атон. Там тя останала поразена от красотата на мястото. Помолила Господ това място да стане нейна градина. Оттогава то носи името Света гора, а присъствието на други жени, освен Божията Майка, е забранено.
Репортер: Ева Костова