София не попада в системата на градозащитата

"През следващите дни времето ще бъде доста динамично, особено над Западна и Северна България. На 9-и юли над София се очакват по-малко валежи, но в Северозападна България отново ще превалява и прегърмява. Възможни са и градови процеси", обясни за „Здравей, България” синоптикът Петър Янков. 
 
Той обясни, че количествени измервания и прогностични данни могат бъдат дадени максимум един до половин час преди настъпването на облака.
 
„Агенцията „Борба с градушките” и РВД половин час преди бурята са локализирали облака, който се разви много бързо. Но надали е можело да се въздейства, този облак беше много мощен и може би Агенцията нямаше да можеше да се намеси ефективно, ако София попадаше в системата на градозащитата", поясни синоптикът. Той обясни, че столицата не е включена в тази система, тъй като са защитени селскостопанско значими области.
 

Агенция ”Борба с градушките”: Имахме затруднение с финансирането От Агенцията за борба с градушките обясниха за Нова ТВ, че системите им за наблюдение са отчели облака веднага след неговото зараждане към 16 ч. От Агенцията не въздействат в територията около София. 

„Ракетните площадки, които са изграждани през годините, са изградени в силно градоносните райони, където има селскостопанска продукция”, обясни изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Николай Николов.

Имахме затруднение с финансирането, защото тази година е изключително силно градово активна”, посочи Николов и допълни, че на днешното заседание на Министерския съвет ще се вземе решение за одобряване на още 1,2 млн. лева за допълване на необходимите резерви за защита. 

Николай Николов допълни и че в началото на годината е бил подаден нов проект, който трябвало да защити още 6 млн. декара от обработваемата площ между Хасково, Любимец и Ямбол. Той обаче не бил одобрен от оценяващия орган.

 
Повече гледайте във видеото.
 
Как коментира кметът Йорданка Фандъкова силната буря над столицата и предприетите действия на отговорните органи вижте ТУК.