Учени са установили, че предсказанията са точни в почти 70% от случаите

Звучи като научна фантастика, но напредъкът в технологиите за анализ на голям обем от данни прави възможно предвиждане на тенденции в престъпността, пише Motherboard, цитирана от агенция „Фокус”. Изследователи заявиха, че са успели да предвидят „горещите“ точки на престъпността в Лондон един месец предварително с помощта на данни от мобилни телефони и демографска информация.

 

Учените са използвали данни за човешкото поведение, събрани от мобилната мрежа, заедно с информация за хората, живеещи в района, включваща образование, етническа принадлежност, език и трудова заетост. Екипът, в който има представители на Италия, Испания и САЩ, отбелязва, че предсказанията са били точни в почти 70 процента от случаите.

 

Изследователите са използвали обществено достъпни анонимни мобилни данни заедно с информация за криминални прояви, продажби на къщи, транспорт, атмосферни условия, процент на бездомни хора и т.н. Общо 68 демографски показатели са използвани във взаимовръзка с данните от мобилни телефони. Чрез съотнасянето им учените са се опитали да предвидят рисковите точки от гледна точка на престъпността в изследвания район на британската столица.

 

Технологията може да помогне на органите на реда да планират работата си, да фокусират силите си на най-невралгичните места и да са готови за бърза реакция. Методът може също така да служи като инструмент за проучване на факторите, обуславящи високите нива на престъпност в определени райони.