Те ще разкрият работни места
"Белите сертификати за енергийни спестявания ще увеличат енергийна ефективност, ще разкрият работни места и ще запазят качеството на околната среда за следващите поколения". Това заяви Красимир Найденов, директор на Главна дирекция "Координация и управление на енергийната ефективност и възобновяеми източници на енергия" към Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР), предаде БГНЕС.
Найденов обясни, че всички, които изпълняват мерки за енергийни спестявания, могат да притежават бели сертификат и да търгуват с тях. Домакински жилища също ще могат да се включват. Проектът ще подготвя търговци на енергия за новата им роля на енергийния пазар.
"Превръщане на енергийната ефективност от фактор за конкурентоспособността в значим социален фактор. Само повишаване на енергийната ефективност ще запази жизнения комфорт на домакинствата", коментира Найденов.
Според него, ако енергийната ни ефективност е на по-високи нива, ще се нуждаем от по-малко горива.
"През последните години разходите за енергия са най-силно увеличени в домакинствата. Домакинствата не разполагат със средства, които да вложат за енергийна ефективност. За да мотивираме обществото да участва активно в енергийната ефективност, е нужно да популяризираме, че потреблението и производството се определят от потреблението, а не обратното, спестяването на енергия повишава жизнения стандарт, повишаването на енергийна ефективност не предизвиква повишаване на енергийни цени", добави Найденов. Той допълни, че ако енергийните цени изпреварват доходите повишаването на енергийна ефективност, е основна възможност за повишаване на жизнения стандарт.
Ръководителят на проекта поясни, че около 17 страни-членки имат въведен или възнамеряват да въведат подобен финансов механизъм на бели сертификати. При търговията на бели сертификати търговците могат да търгуват с енергийни спестявания, което да насърчи и постигне трайно свиване на енергийното потребление и дългосрочно подобрение на цялостното състояние на енергийна ефективност в България, стана ясно от думите му.
Найденов коментира, че големите потребители на енергия като ТЕЦ-овете са приемливи като притежатели на бели сертификати и могат да ги търгуват на борсата.
Проектът се реализира по ОП "Развитие на конкурентоспособността" и националния бюджет и е на стойност 5, 3 млн. лв. Срокът за изпълнение на всички дейности по него е до края на юни тази година. Резултатите от проекта са насочени към ангажиментите по Закона за енергийна ефективност за въвеждане на финансов механизъм за енергийна ефективност.