Откритието е направено с помощта на орбиталната обсерватория "Чандра" и телескопа "Клей" в Чили

Американски учени откриха най-малката черна дупка от всички, регистрирани някога в центровете на галактиките. Според съобщението на НАСА, откритието е направено с помощта на орбиталната обсерватория "Чандра" и телескопа "Клей" в Чили.

 

Според специалистите масата на астрономическия обект е два пъти по-малка, отколкото на смятаната до този момент за най-малка свръхмасивна черна дупка.

 

"Масата й е почти 100 пъти по-малка, отколкото на свръхмасивната черна дупка в центъра на нашата галактика – Млечния път - и 200 000 пъти по-малка, отколкото тази на най-големите черни дупки, намиращи се в другите галактики", отбелязва космическата агенция на САЩ, цитирана от БГНЕС.

 

В същото време "джуджето" е с маса колкото 50 000 Слънца. То се намира в галактиката RGG 118 на около 340 милиона светлинни години от Земята. Астрономите са изчислили масата на този обект по движението на студения газ в галактическия център и силата на рентгеновото излъчване, идващо от сгорещения газ, поглъщан от черната дупка.

 

Като нарича малката свръхмасивна черна дупка справедливо "противоречив обект", НАСА отбелязва, че откритието "може да даде ключа за разбирането на това как преди 13 милиарда години са се появили по-големите черни дупки, а също и галактиките", отбелязва от своя страна агенция ТАСС.

 

"Ние ще можем да продължим да я наблюдаваме, за да изясним как възникват и растат черните дупки с различни размери", обяснява Вивиен Балсадор от Мичиганския университет, която ръководи това научно изследване. То е публикувано в последния брой на The Astrophysical Journal.

 

Открити са малки черни дупки с маса едва 3,8 пъти по-голяма от тази на Слънцето. Теоретично могат да съществуват и черни дупки с по-малка маса.