Започнаха неформалните изслушвания на кандидатите за поста генерален секретар на ООН

 

Всяка страна трябва да разчита на добра социална система, за да може да се изправи пред възникващ конфликт. Превенцията е важна за борбата срещу насилието и тероризма. Това заяви Ирина Бокова по време на  неформалните изслушвания на кандидатите за поста генерален секретар на ООН. 

 

Още в началото на изслушването си Бокова благодари за шанса да се кандидатира за този пост, а след това каза няколко думи и за България - страната, от която идва. 

 

"След падането на Берлинската стена България тръгна по пътя на демокрацията. Аз съм от поколението, което имаше възможност да работи за въвеждането на демокрацията в България, аз съм част от поколението, което проправи път към демокрацията в страната", заяви Бокова.  

Още по темата

 

Бокова припомни, че през 2009 г. е избрана за пръв път за генерален директор на ЮНЕСКО, а 7 години по-късно е убедена в необходимостта от подход на хуманност за справяне с наболелите проблеми и заплахи.

 

"Мирът се сблъсква с нови заплахи, а човечеството е изправено пред нови предизвикателства", заяви още Бокова. "Конфликти, насилие и криза продължават да бележат живота на милиони хора, принудени да напуснат домовете си и да поемат пътя на бежанци".

 

Бокова коментира още, че екстремизмът раздира обществото, а промяната на климата, замърсяването на околната среда и изчерпването на природните ресурси са само част от предпоставките за миграцията и бедността по света.

 

"Новите заплахи за международния мир и стабилност изискват нови глобални отговори, вдъхновени от обновено колективно лидерство", заяви Бокова. "Само Обединените нации могат да осигурят всеобщата платформа, от която светът се нуждае, за да предприеме ефективни съвместни действия". 

 

"Ако бъда избрана, ще се придържам към принципите на ООН и отговорностите на генералния секретар. Ще се съобразявам с безпокойствата на държавите-членки, като винаги ще поддържам споделените ценности и моралния авторитет на ООН за насърчаване мира и сигурността, устойчивото развитие и всеобщите права на човека. Това ще включва отговорността да свеждам до знанието на Съвета за сигурност всички въпроси, които според мен могат да застрашат международния мир и сигурност", заяви Бокова.

 

"Нужна е по-добра комуникация помежду ни, да обединим усилията си, да успеем да стигнем до консенсус, за да постигнем добър резултат. Перспективата да бъда на този пост следващите 7 години, мога да подобря това равновесие в географския баланс", подчерта тя.


"Трябва да се направят усилия относно промяната на климата. Всички трябва да се променим и  тази промяна зависи от новите бизнес модели и иновацията в услугите", добави Бокова.
 

Като важен приоритет тя посочи Африка, където се нивото на интеграция сред населението е на различни етапи.

 

"Това е амбициозна програма. Можем да си сътрудничим с Африка добре и да постигнем добри резултати", подчерта тя.

 

Относно мира, конфликтите и насилието, тя подчерта, че трябва да се отдели специално внимания на бежанската криза. Причината - в момента преселението на хората е по-голямо, отколкото през Втората световна война.

 

По думите й, всяка страна трябва да разчита на добра социална система, за да може да се изправи пред възникващ конфликт. "Защото превенцията е важна за борбата срещу насилието и тероризма, а това е свързано с младежта", добави Бокова.

 

Според нея е нужно да се предоставя помощ на страната, която приема бежанците, за да може бързо да се разреши създалата се криза.

 

"Имаме нужда от доверие, че можем да живеем заедно и да се справим с това предизвикателство", посочи тя.

 

Репортер: Ясен Дараков