Това е третият най-масов случай в историята на страната
Стотици китове заседнаха на плаж в Нова Зеландия. За съжаление, близо 300 или три четвърти, са загинали.
Природозащитници и доброволци се опитват да върнат морските бозайници в морето с прилива.
Нова Зеландия е сред страните, в които най-често китове засядат на брега. Сегашният случай е третият най-масов в историята на страната.
Според руски учени е възможно китовете да са заседнали заради заболяване на ехолокационния апарат на водача на стадото, с помощта на който тези животни се ориентират във водата, съобщават ТАСС и БТА. Такова е становището на научния сътрудник от Руската академия на науките Лев Мухаметов. По думите на специалиста по всяка вероятност е бил задействан груповият рефлекс. При водач на стадото с нарушение на ехолокационния апарат, той лошо се ориентира и повежда останалите към плитчините. Животните които го следват, му подражават до последно.
Заболяването на ехолокационния апарат на китовете може да се предизвика от вируси и микроби, на които морските обитатели са изложени в не по-малка степен от земните.
Мухаметов изтъкна, че учените и до ден днешен не могат да дадат разумно обяснение за масовото излизане на брега на китообразните животни. Заболяването на водача на стадото е най-вероятната хипотеза.
Сред другите версии специалистите изтъкват промяната на геомагнитното поле, по което също се ориентират тези представители на фауната.
Според трето предположение ехолокационната система на китообразните дава дефект в близост до бреговата линия. При среща с плоски повърхности - брегове, плажове и т.н. ехолокацията дава погрешни данни на животните и те засядат в плитчините
Редактор:
Последвайте ни