Учебни заведения са давали привилегии на деца на държавни служители

"Стараем се да има един публичен честен прием в училищата. Но за съжаление наредбата позволяваше да се създаде една неяснота, която доведе до това, че на някои места бяха посочени критерии със субективен елемент". Това заяви за NOVA заместник-кметът на София по образованието Тодор Чобанов на фона на дебата честни ли са критериите за прием на първокласниците?

По-рано Комисията за защита от дискриминация разгледа доклад за това при какви условия се класират децата. След проверка на Върховната административна прокуратура стана ясно, че много училища са давали привилегии на деца на държавни и общински служители, както и на работещите в просветното министерство или друга образователна структура. 

"В София вече допълнителни критерии няма да има. Това излиза от допълнителния текст на наредбата. Ще има уседналост", обеща заместник-кметът. 

Министерството на образованието, Столичния общински съвет, Столична община и Регионалното управление по образованието, прехвърлиха отговорността към училищата, въвели спорните критерии. Които обаче заявиха, че са дали правомощия на директорите и не могат да се месят в избора им на критерии.

"Директорите на някои места действително са избрали недобри критерии", призна Чобанов. 

Едно от училищата, обвинени в дискриминация, е столичното 119-о. Миналата година желаещите да учат тук са били 600, а местата - едва 150. Това налага и въвеждането на допълнителни критерии. Повече точки са давани на деца на учители, работещи в училището.

Проверка на Комисията за защита от дискриминация показва, че подобни практики е имало в над 140 училища у нас.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК. Там очакваме и вашите коментари.

Редактор: