Тя заяви, че КЕВР одобрява повишения само при инвестиции от страна на дружествата
"Интерком" не може да вдигне цената на електрическата енергия, която се определя по строг механизъм от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), съобщава БГНЕС.Това каза председателят на Съвета на директорите на "Инерком България" ЕАД Милена Стоева.
КЕВР: Токът няма да поскъпне след сделката за ЧЕЗ
„Цената е разходоопределяща. Прогнозният размер на инвестициите, които се правят за подобряване на услугата и инфраструктурата за следващия регулаторен или ценови период, които предвиждаш да направиш, са включени в цената, която КЕВР ще определи за мрежовите услуги, които предоставя разпределителното предприятие. Разбира се, във формулата има и други ценообразуващи елементи, но това е принципът”, обясни Стоева.
Василев: Държавата не трябва да влиза в управлението на ЧЕЗ
„От 20 години насам единственият начин КЕВР да одобри повишаването на цената е по един много прост механизъм: дружествата ЧЕЗ, "Електроразпределение Север" и ЕВН правят постоянни инвестиции в подобряването на инфраструктурата, в мрежите, в качеството на тока, монтиране на нови електромери и т.н. Всички тези инвестиции се преглеждат внимателно от регулатора и той казва: "Вие тази година сте направили 50 или 100 милиона инвестиции и съответно това може да повлияе върху потенциално вдигане на цената”, обясни от своя страна Веселин Захариев от "Мейн Кепитал" – финансов консултант по сделката за закупуването на българските активи на ЧЕЗ.
ЧЕЗ - една сделка, много въпросителни
„Електроразпределението и електроснабдяването са едни от най-регулираните бизнеси в България и подлежат на контрол, по отношение на сигурността на доставките от КЕВР. В такава среда компаниите работят в строго определена рамка и при спазване на строги изисквания, които гарантират на първо място интересите на потребителите”, категоричен е Захариев. Той уточни, че при нарушение качеството на услугите и доставките, държавният регулатор може да реагира светкавично и да вземе мерки, за да се гарантира услугата.
"Инерком": Официално поставихме въпроса за участието на българската държава в сделката с ЧЕЗ
„Ние ще влезем в разпределителното предприятие при вече одобрени цени, които не сме договаряли и то за три години напред. Въпреки това сме спокойни, защото знаем, че ЧЕЗ управлява бизнеса си по нормален начин и те напълно професионално подхождат при изготвянето на ценовите заявления, по отношение на цени и инвестиции”, каза още Веселин Захариев.
СДЕЛКАТА ЗА ЧЕЗ: Обвинения и възможни сценарии
„Строго регулираната дейност на КЕВР позволява постоянен контрол. Това беше ясно казано и от председателя на КЕВР доц. Иван Иванов. И на пресконференцията, която даде, и на публичното изслушване, което имахме в парламента. Има достатъчно много рамки и рестрикции, както за извършването на дейността, така и за неизвършването й. Всяко неизпълнение на регулирана дейност e нарушаване на лицензията и би довело до мигновени действия от страна на КЕВР”, заяви Милена Стоева.
НЯКОЛКО ФАКТА ЗА КАЗУСА "ЧЕЗ"
* Купувачът на ЧЕЗ е "Инерком България"
* Министърът на енергетиката подаде оставка заради приятелство със собственика на фирмата. „Не искам по никакъв повод да се коментират някакви отношения и да има поводи за съмнения за сделката, да се намесва името на премиера. Смятам, че достойната постъпка е да се подаде оставка”, заяви Петкова.
* Премиерът разпореди ДАНС и НАП да проверят сделката за ЧЕЗ
* Гинка Върбакова, "Инерком", пред NOVA: "Аз съм крайният собственик"
* Президентът Румен Радев поиска проверка на сделката с аргумента, че тя засяга националната сигурност
* Сделката още не е финализирана и предстои да бъде одобрена от съответните органи
* Управляващите заявиха, че държавата има механизми да провери сделката и да защити интересите на потребителите
ВСИЧКО ЗА КАЗУСА "ЧЕЗ" ЧЕТЕТЕ ТУК
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Редактор: