Къде и как можете да си запишете час?
Тютюнопушенето на родителите води до висока заболеваемост от дихателни болести при децата. Това заяви пулмологът и председател на Национална асоциация за профилактика на белодробните болести (НАПББ) д-р София Ангелова.
На 10 май Национална асоциация за профилактика на белодробните болести започва кампания за профилактика и ранна диагностика на белодробните болести сред пушачите, пасивните пушачи и бившите пушачи. В рамките на кампанията два пъти в месеца до края на 2018 г., с изключение на месеците юли и август, в София ще се провеждат безплатни прегледи – изследване на дишането и флуорографски прегледи.
Всички прегледи ще бъдат безплатни, а при установяване на заболяване пациентите ще бъдат насочвани за лечение. Инициативата е част от кампанията „За живот без тютюнев дим” и се реализира с подкрепата на Столична община и Института за здравно образование.
Гърция въвежда жестоки глоби за пушене в колата или пред деца
За 2017 г. в България белодробните болести са на първо място по заболеваемост. „Големият дял се пада на децата. През 2016 г., от 300 000 заболели деца, 100 000 са със заболявания на дихателната система. Това е тревожен факт”, аргументира се д-р Ангелова.
„Тютюнопушенето е водеща причина за белодробните заболявания, но е единствената предотвратима причина”, посочи д-р Ангелова и подчерта, че според статистиката в страната ни на година 10 души умират само от рак на белите дробове.
Борисов: Да не се връща пушенето на закрито
Според Института за изследване и анализи на човешкото здраве във Вашингтон, хроничната обструктивна белодробна болест – ХОББ, известна също като болестта на пушачите, вече е на трето място в света като причина за смърт. От 10-те най-смъртоносни болести, 4 са белодробни - ХОББ, остри инфекции на долните дихателни пътища, карцином на белия дроб и туберкулоза.
„Българи е сред страните в Европа с 5-10% болни от ХОББ. Ако приемем, че средно 500 000 в България са болни от ХОББ, само около 75 000 души се лекуват. Това са само осигурените хора. Има и такива, които не са осигурени”, посочи д-р Ангелова.
СЗО настоя за ограничаване на рекламата на тютюневи изделия
Има обаче и друг основен фактор, който става причина за белодробни заболявания и това е замърсяването на въздуха, заяви председателят на Сдружение „Въздух за здраве” д-р Александър Симидчиев.
Трябва ли да разрешат отново пушенето в заведенията?
„Има нужда държавата и обществото да направят повече стъпки в тази посока. Белият дроб е входната врата на това замърсяване и то е невидимо. Не може да виждаме какво дишаме”, подчерта д-р Симидчиев.
АНКЕТА: ТРЯБВА ЛИ ДА СЕ РАЗРЕШИ ОТНОВО ПУШЕНЕТО В ЗАВЕДЕНИЯТА? ГЛАСУВАЙТЕ В НАШАТА АНКЕТА ТУК https://bit.ly/2qBLjqi
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Редактор: Красимира Кръстева