Причината за това е големият брой остарели думи в българската литература, които съвременните деца не познават
Учениците ще изучават Вазов и Ботев с помощта на речник. Причината - големият брой остарели думи в българската литература, които съвременните деца не познават. Според експерти това прави разбирането на творбите почти невъзможно.
Да изучаваш непреходната българска класика се оказва предизвикателство за учениците, родени в 21-ви век.
Комунизмът – в учебната програма?
Ето един цитат от романа "Под игото" на Иван Вазов: "Той беше висок, камбурест, мършав, постал и кьосе..." - тук има поне три думи, които биха затруднили децата. На помощ идва новият речник. Той събира над 1 000 остарели, диалектни или чужди думи, използвани в произведенията на българските автори, които се изучат от 6-и до 11-и клас. Срещу всяка дума има обяснение.
Ето и няколко примера. "Которник" - някога така са наричали затворите и тъмниците или "стобор", което ще рече ограда. Някога вместо по-модерната дума "парола" пък са използвали думата "лозинка".
Предлагат нов предмет за гимназистите – гражданско образование
Децата споделят, че такива непознати за тях думи провалят цялото изречение.
А според учителите, заради непознатите думи, децата бързо се отказват да дочетат творбата до края.
„Губи се интересът и не е добре за мен през две минути да се обяснява дадената дума. Просто трябва да се скъси дистанцията между четивото и читателя, особено когато това са деца.”, разказва Александра Дойчинова, учител по БЕЛ в 51 СУ "Елисавета Багряна".
Така се ражда идеята за създаване на специален речник. За да напише речника, на автора Марин Гинев му се налага да изчете и "разкодира" всички български произведения, включени в програмите по литература.
„Иначе няма как да разберат учениците нито духа на епохата, нито мислите, вълненията на героите...просто е невъзможно”, казва Гинев.
Речникът е напълно безплатен и достъпен онлайн.
Гледайте във видеото какво мислят по въпроса Любен Дилов-син и Вероника Костова, учител по Български език и литература в 51-СОУ "Елисавета Багряна" в София.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.