Организмът произвежда по-малки количества от хормон, потискащ стреса

Стресът по вечерно време е с по-силно влияние върху организма, отколкото в други часове на деня, сочат резултатите от изследване, цитирани от ЮПИ.

Причината за това е, че в по-късните часове човешкият организъм произвежда по-малки количества от хормон, който потиска стреса, установиха японски учени, предава БТА.
"Изследването ни навежда на мисълта за възможна уязвимост към стреса по вечерно време - заяви ръководителят на екипа Юджиро Яманака от университета Хокайдо в Сапоро. - Все пак е важно да се държи сметка за уникалния биологичен часовник на всеки индивид и за различните часове от деня, когато се преценяват реакцията към стреса и превенцията срещу него."
Учените изследвали нивата на хормона на стреса кортизол в слюнката на 27 млади доброволци в добро здраве. Участниците освен това били поставени в стресова ситуация, за да се установи дали т.нар. хипоталамо-хипофизно-надбъбречна ос реагира различно към стреса в различни часове от деня.

Кога е най-висок рискът от инфаркт по празниците?

Хипоталамо-хипофизно-надбъбречната ос свързва централната нервна с ендокринната система. Когато стресиращо събитие активира въпросната ос, човешкият организъм произвежда кортизол. Нивата на кортизола са контролирани от биологичния часовник в мозъка.
Участниците били разделени на две групи. Едната група била подложена на тест за ниво на стреса сутрин, два часа след събуждане, а другата - за ниво на стреса по вечерно време, след като участниците били будни от поне 10 часа. Проби от слюнката на участниците били взети преди и след теста. Резултатите показали, че нивата на кортизола се увеличили значително в сутрешните часове, но не и по вечерно време. Що се отнася до сърдечния ритъм - индикатора за реакцията на симпатиковата нервна система към стреса, нямало различия. 
"Организмът може да реагира към сутрешния стрес, като активира хипоталамо-хипофизно-надбъбречната ос и симпатиковата нервна система, но реагира към вечерния стрес, като активира единствено симпатиковата нервна система", поясни Яманака.

Миенето на чинии ни помага да преборим стреса

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК. 

 

 

Редактор: