Отделени са 76 милиона лева за промените в образованието
IT фирмите влизат в училище. Това е една от мерките, с които държавата ще се опита да модернизира образованието ни.
76 милиона лева - толкова ще струват промените в образованието през 2019 г. Става въпрос за общо 17 програми. Напълно нова ще е тази, с която IT фирми ще могат да влизат в училищата и учителите ще могат да се обучават в тях. Освен музеи е предвидено учениците през 2019-та да посещават театри и изложбени зали. Ще има и оптимизация за персонала, като около 8000 са педагозите, които се очаква да излязат от системата.
Държавата ще се опита да реши проблема с недостиг на учители по природо-научните предмети с програма за 1,7 милиона лева.
Фандъкова пред "Файнейшъл таймс": София е център за развитие на технологиите и иновациите
„Това е кабинетът по физика. Супер модерен е, но преди 2 години нямах кандидати да преподават по физика в училище. Благодаря на Бога, че се появи един такъв чудесен кандидат”, казва Асен Александров, директор на 51-во СУ в София.
Дори условията за работа в училището да са добри, се оказва, че това не е достатъчно. Проблемите с намирането на учители по физика, химия, математика и информатика се задълбочават.
„През следващите 6-7 години ще бъде пикът на недостиг на кадри”, коментира още Александров.
Затова държавата иска да мотивира 280 души да влязат в клас като учители по предметите, за които има недостиг. 100 от тях ще бъдат хора, които имат висше образование, но нямат педагогическа квалификация .
„Това вероятно ще са млади хора, които имат тези специалности, но не са могли или не са поискали да придобият педагогическа степен”, казва Наталия Михалевска, експерт в Министерството на образованието.
Липсата на интерес за природните науки започва още от университета.
„Последните 5-10 години записват едни-двама студенти, завършват един-двама студенти. Това колко години може да продължи?!”, коментира зам.-деканът на Факултета по информатика в СУ Ангел Ангелов.
Така стряскащите числа плашат и академичните среди. Но вярват, че надежда има.
Вълчев: Важно e да продължим с положителното стратегическо развитие на висшите училища
„Нашият факултет завършват 13-14 колеги от тях 4-5 стават учители. Те са златни и като хора - защото струват много и са много добри, от друга страна са много мотивирани и много качествени”, казва още Ангелов.
Втората идея на държавата - други 100 души, които и сега са учители да получат квалификация, за да могат да преподават някой от предметите, за който липсват кадри. Ана например освен учител по изобразително изкуство, вече има квалификация и за информационни технологии.
„Определено липсата е голяма. Идват хора, които не са достатъчно мотивирани или пък с достатъчно възможности”, казва Ана Петрова – учител в 51-во СУ-София.
Спасителен план Министерството на образованието видя и в това добри учители по природо-научните предмети да отидат в други училища - такива с лоши резултати.
„Тяхната основна задача ще бъде освен да предадат опит, но и да мотивират учениците”, коментира зам.-министърът на образонавието Таня Михайлова.
Търсят се 80 такива учители с най-малко 8 години опит, като за тях е предвидена и допълнителна финансова мотивация.
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.