За първи път изкуствен интелект успява да наподоби разсъжденията на лекар

Софтуерна програма, разработена от американски учени, се оказа ефикасна колкото педиатрите за поставяне на диагнози на деца, съобщават Франс прес и БТА.

"За първи път изкуствен интелект успява да наподоби разсъжденията на лекар при поставяне на диагноза", обясни проф. Кан Чжан от Калифорнийския университет в Сан Диего. Програмата е съставена въз основа на данни от 1,3 милиона прегледа на деца в голям педиатричен център в гр. Гуанчжоу, Южен Китай. 

Пчелите могат да събират и изваждат

Изкуственият интелект постига "висока степен на точност" при поставянето на диагнози за често срещани заболявания като грип - 94%, варицела - 93% и шап - 97%. Той е ефикасен и за разпознаване на опасни болести като бактериален менингит - 93% .
"В бъдеще изкуственият интелект ще играе все по-голяма роля", каза проф. Чжан.

"Със съответното обучение, мисля, че той ще може да изпълнява повечето от функциите на лекаря. Той няма да замени лекарите, но ще може да им помага да работят по-добре, по-бързо и с по-ниски разходи", коментира още проф. Чжан.

Други изследвания показаха, че изкуственият интелект е ефикасен колкото хората или повече от тях и традиционни прегледи за поставяне на някои диагнози.

През януари в друга публикация в списанието на Американския национален онкологичен институт се описва как с помощта на компютърен алгоритъм се постига по-висока откриваемост на рак на маточната шийка.

Изкуствен интелект предупреждава, когато партньорът е настроен за скандал

Компютърът установява с 91% точност предраковите клетки въз основа на снимки, спрямо 69% точност на лекар-специалист, и 71% за традиционни изследвания, като цитонамазка.

Новото в програмата на проф. Кан Чжан и колегите му е принципът на автоматична обработка на спонтанната реч на пациентите при преглед. Това означава, че машината може да анализира естествена реч спрямо предефинирани думи и фрази. Така тя може да синтезира всякакви медицински данни - резултати от изследвания на кръвта, рентгенови снимки, както и описания на симптоми, медицинска история на пациента или бележки на лекаря. 

За изследването е използван китайски език, но принципът може да се приложи и за други езици, като английски и френски.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.

Редактор: Росана Манева