Планирани са кибератаки и за разпространяването на фалшиви новини

Евросъюзът сериозно се готви за отразяването на кибератаките на руски хакери, имащи за цел намеса в изборите за Европарламент през май, като са планирани кибератаки срещу организации на ЕС и за разпространяването на фалшиви новини, съобщава БГНЕС.

От САЩ се опасяват, че Русия на практика ще изпробва на европейските избори тези технологии, които ще използва след това при опита си да повлияе на американските президентски избори през 2020 г.

Официални представители на ЕС казват, че възходът на национализма, крайната десница и маргиналните политически субекти в страните на блока и без това създава благоприятна почва за разпространението на дезинформация през социалните мрежи. При положение, че и трите основни партии, доминирали досега Европарламента, са с по-слаби позиции от преди, резултатите от изборите през май ще окажат решаващо влияние на бъдещето на ЕС.

Макрон: Гражданите на ЕС да защитят застрашената Европа с гласовете си на евроизборите

Брюксел се опитва да създаде общоевропейска система за ранно предупреждение за дезинформационни атаки. Много дипломати се отнасят скептично към ефективността на такава система, имайки предвид поляризирането на позициите вътре в Евросъюза както по отношение на Русия, така и на важността на усилията за борба с пропагандата.

ВНИМАНИЕ! КИБЕРАТАКИ: Това ли е най-голямата модерна заплаха?

Евросъюзът няма единна разузнавателна служба. През 2016 г. беше създадена обща група за събиране на информация от членовете на ЕС за потенциални атаки. Сътрудници на тази група използват информация от открити източници и са подготвили много отчети и доклади, разпространени сред страните членки на ЕС, но с какво именно се занимава тази група и как се финансира дейността ѝ остава неясно.

Кремъл обаче постоянно отхвърля обвиненията за намеса в изборите на други държави и поддръжката на хакерски групи.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.