Снимка: iStock
Направени са и голям брой тестове
Отново тревожно висок брой на починали пациенти с коронавирус. За последното денонощие националната система отчете 157 такива случая. Това отново повдигна въпроса, дали заразените не търсят лекарска помощ твърде късно.
Причината за големият брой починали след усложнения от COVID-19 не е липсата на достъп до лекарска помощ или влошаване на здравните услуги, категорични са медиците.
„Не само в България, но и в цяла Европа втората вълна, ноемврийската е изключително мощна, на много високо ниво като заболеваемост и последствията са по-висока смъртност“, обясни д-р Иван Колчаков, анестезиолог-реаниматор в УМБАЛ „Софиямед”.
До влошаване на състоянието често се стига неусетно, тъй като все повече хора изкарват COVID-19 почти безсимптомно. В 12-то ДКЦ вече не се изненадват от факта, че всеки втори, дошъл за профилактична рентгенова снимка, се оказва с пневмония, без дори да подозира:
„След което, за съжаление, следва неприятната изненада. Пневмонията при COVID-19 инфекция обхваща периферията на белия дроб, където се извършва най-фината циркулация. От там се нарушават и всички процеси на обсегинация на кръвта и настъпват проявите на дихателната недостатъчност“, обясни д-р Валя Казакова, рентгенолог, 12 ДКЦ-София.
Тези усложнения са последна фаза на заболяването, когато вече посещението на болница е неизбежно. В същото овреме от Спешна помощ отчитат по-малко обаждания от тези в началото на пандемията, но страхът сред хората остава:
„Паниката продължава. Има пациенти, на всяка смяна, всяко дежурство, има пациенти с паник-атаки. Без да има причини и основания за това“, казва д-р Красимир Манчев, зав. Смяна н ЦСМП – София.
Това е и една от причините екипите в линейките да родължават да са заети с адреси, подадени от пациенти, които нямат нужда от спешна помощ:
„Около празниците ситуацията беше по-лека. След въвеждане на ограниченията. Преди в пикови моменти сме стигали до 650, дори 700 на едно денонощие, а сега стигат до 450-480“, добавя д-р Манчев.
Независимо от по-облекчения режим и в момента в Спешна помощ имат болни колеги. А онези, които все още не са се заразили, остават все по-малко.
Ангелов прогнозира старт на масовата ваксинация през февруари или март
Кантарджиев обяви кой симптом е прогноза за леко минаване през COVID-19
ВСИЧКО ЗА КОРОНАВИРУСА У НАС И ПО СВЕТА ЧЕТЕТЕ ТУК
За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК или iOS (Apple) ТУК.
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за информационния бюлетин на nova.bg ТУК, за да получавате най-важните новини от деня на електронната си поща.