Това каза премиерът в парламента

Огласените противоепидемични мерки от Министерство на здравеопазването са достатъчно щадящи. Това каза по време на блиц контрола в парламента служебният министър-председател Стефан Янев, предаде БГНЕС.

„Опитваме се да намерим правилния баланс между мерките и грижата за здравето на хората, съответно, грижата към бизнеса и учениците. В момента, последните мерки, които бяха огласени от Министерство на здравеопазването, мисля, че са достатъчно щадящи и определят редица ограничения, предимно за работа, събиране и определен тип бизнеси, които са затворени. До голяма степен мерките на открито са доста по-либерални”, заяви премиерът. 

Въвеждат нови мерки срещу COVID-19 (ВИДЕО)

Той допълни: „В същото време, механизмите, които предвиждат определена компенсация там, където съответен бизнес ще бъде принуден да работи в нови условия, са в обичайните рамки - 60/40 и 70/0. Тези средства в бюджета ги няма и зависят от актуализацията, която е в ръцете на Народното събрание”.

Янев коментира, че увеличението на пенсиите с 12% е достатъчно на този етап. „Надявам се при актуализацията на бюджета на второ четене да може да помогнем на хората да не усетят задаващото се”, каза премиерът.

НЕДОВОЛСТВО СРЕЩУ МЕРКИТЕ: Задава се вълна от протести в страната

От своя страна служебният социален министър Гълъб Донев заяви, че активната работа за задържане на децата в клас с най-голям риск от отпадане от училище трябва да продължи.

„Общата ни цел е да предотвратим отпадането на децата и учениците в риск, които в момента са 25% от всички, включени в училищното и предучилищното образование. Паралелно с това, приоритетна задача са и междуинституционалните екипи, които ще работят за повишаване на мотивацията за учене на децата“, допълни той.

Епидемиолог: Наложително е да се въведат по-строги мерки, в момента няма никакви

Донев обясни, че за да се постигне най-добър превантивен ефект, е било взето решение за промени в графика на дейностите по Механизма за предотвратяване на отпадането от образование.

„Междуинституционалните екипи ще започнат работа на терен още от първия учебен ден, а не както беше досега – от октомври. В тези екипи по места традиционно се включват учители, полицаи, социални работници, образователни медиатори. Целта ни е със съдействието на родителите на децата и учениците в риск да предотвратим, колкото се може от негативните последици на пандемията“, обясни той.

Редактор: Георги Генов
Източник: БГНЕС