Гутериш повтори отдавнашните си призиви за координиран отговор на пандемията

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш предупреди във вторник, че само "глобален план за ваксинация" може да сложи край на пандемията COVID-19 и нарече "неморално" неравномерното разпределение и използдване на ваксини по света.

Докато страховете от новия щам на вируса Омикрон разтърсваха световните пазари, Гутериш повтори отдавнашните си призиви за координиран отговор на пандемията по време на виртуална среща на външните министри от коалицията на Групата на 77-те развиващи се страни и Китай.

"Единственият изход от глобалната пандемия - и от тази несправедлива и неморална ситуация - е чрез глобален план за ваксинация", каза той.

"Въпреки разработването на ефективни ваксини в рекордно кратки срокове, през 2021 г. са починали повече хора, отколкото през 2020 г.", добави той и заяви, че болестта "продължава да сее хаос както в развитите, така и в развиващите се страни".

От ООН са обезпокоени от изолирането на южноафрикански страни заради Омикрон

"Всеки, навсякъде трябва да има достъп до ваксини, тестове и лечение на COVID-19", каза той.

Гутериш заяви, че "цялата система на ООН" подкрепя стратегията, изложена от Световната здравна организация, за ваксиниране на "40 % от хората във всички страни до края на тази година и 70 % до средата на 2022 г."

Според данни на ООН само 12 държави със средни доходи, 27 държави с по-високи доходи и 71 държави с много високи доходи са достигнали тази граница от 40 процента сред населението си.

Нито една държава, класифицирана като страна с ниски доходи, не е достигнала същото ниво. Към 25 ноември 4,15 милиарда души са получили поне една доза ваксина срещу коронавирус, като 3,2 милиарда от тях са напълно ваксинирани.

ВСИЧКО ЗА ВАКСИНИТЕ СРЕЩУ COVID-19 ЧЕТЕТЕ ТУК

ВСИЧКО ЗА КОРОНАВИРУСА У НАС И ПО СВЕТА ЧЕТЕТЕ ТУК

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУКiOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.

Редактор: Цветина Петкова
Източник: БГНЕС