Вместо дългове, политиците да усвояват безвъзмездните еврофондове

Има опасност да не можем да приемем еврото, ако се натрупат големи дългове, които да смачкат валутния борд и системата да рухне. Това заяви пред БГНЕС икономистът проф. Георги Чобанов.

Думите му са по повод представен от Министерството на финансите проектобюджет, според който се предвижда изтегляне на нов дълг от 16 млрд. лева. 

Димитров, ДБ: Да не се допуска удвояване на държавния дълг, както предлага служебният кабинет

„Увеличаването на разходите в социалната сфера за сметка на тегленето на нови дългове е опасно. Ще рухне цялата система и можем да изпаднем в положението на Гърция. Ние няма да можем да плащаме лихвите по тези дългове. Ще се завърти една дългова спирала, която може да провали валутния борд. Така че тези политици, които предупреждават за опасността от нарастването на дълга, като Борисов, имат право“, каза Георги Чобанов.

Визирайки неясната политическа ситуация, той предупреди, че е възможно при приемането на Бюджет 2023 г. да се заложат много популистки политики. 

ПОЛИТИЧЕСКИ НЕИЗВЕСТНИ: За бюджета и възможните варианти за кабинет

„Когато се тръгне по дълговата спирала, идва един момент, когато не е възможно те да се изплащат“, добави проф. Чобанов.

По думите му от партия „Продължаваме промяната“ са „изпуснали юздите” на благоразумната финансова политика.

Това е едната причина за опасността да се наруши баланса е тази финансова политика. Другата – политиката на Европейската централна банка за повишено харчене заради пандемията.

„Промяната“ направиха много от заемите, това лесно може да се провери“, каза Чобанов.

Икономистът посъветва политиците да спазват фискалната дисциплина, да се ограничат заемите и да се използват европейските фондове, които ни се предоставят безвъзмездно.

„Защо трябва да теглим заеми, при положение, че ни се дават средства, а ние не правим необходимото, за да вземем тези пари. Дават ти пари, а ти дори не свършваш техническите неща, за да можеш да ги получиш”, каза Чобанов.

Според Георги Чобанов вместо натрупване на нов дълг, трябва да се работи много по-активно с европейските фондове. 

ВСИЧКО ЗА РАБОТАТА НА НОВИЯ ПАРЛАМЕНТ ЧЕТЕТЕ ТУК

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Весела Веселинова