"От какво ни освобождава СССР - от златния резерв, от Държавния архив", обясни той
„Паметникът на Съветската армия в София няма никаква историческа или военна стойност”. Това заяви бившият министър на отбраната от служебния кабинет на Марин Райков – Тодор Тагарев в предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS. Думите му са за споровете за днешния ден – 9 май, когато се чества и победата над фашизма, и Денят на Европа.
Тодор Чобанов: Редно е на 9 май да празнуваме Деня на Европа
„Изненадан съм, че беше позволено да се възстанови надписа на Паметника, който е откровена лъжа. България не е част от военните действия срещу СССР по време на Втората световна война. Въпреки това, СССР на 5 септември 1944 г. обявява война на България и окупира България. От какво ни освобождава СССР? Освобождава ни от златния резерв на страната, от Държавния архив – документалната ни памет, от около 20 000 таврийски българи, които биват обратно върнати и вероятно голяма част от тях загиват по пътя или по лагерите в Сибир. Това ли празнуваме”, запита Тагарев.
Ново напрежение около Паметника на Съветската армия
По думите му Паметникът на Съветската армия не е военен паметник, защото на наша територия няма загинали съветски воини. „За мен това е един тотем на превъзходството на Москва над България, който ни кара да се чувстваме виновни, подчинени по някакъв начин на Русия”, обясни Тагарев.
Той припомни, че на заседание на КСНС от миналата година бе решено бюджетът за отбрана да достигне до 2% от БВП още през тази година. „Странното е, че служебното правителство, назначено от президента Радев не предвиди повишаване на бюджета за отбрана до 2%, въпреки че направи бюджет с дефицит над 6%. Това е доста странно”, обясни Тагарев. Той допълни, че след нахлуването на Русия в Украйна, тези 2% не са цел. „Това е минимално равнище на разходи, при които страните, които чувстват заплаха и са отговорни за своята роля в НАТО и в ЕС, би трябвало да заделят”, мотивира се Тагарев.
За формирането на отбранителната политика, той обясни, че всеки един министър действа като част от кабинета, той не дефинира сам отбранителната политика на страната, участват и военни, и цивилни, и експерти. „За отбранителната политика трябва да има съгласие на целия кабинет. Министърът може да изрази своите виждания, но решението е колективно”, допълни Тагарев относно вариантите за личността на военния министър в предстоящия редовен кабинет.
Целия разговор гледайте във видеото.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Весела Веселинова