Снимка: iStock
Какво е мнението на конституционалисти по темата
С предложената формула за управление от първите две политически сили не се нарушава конституцията. Такова мнение изразиха конституционалисти.
Все още не е ясно кога президентът ще връчи втория мандат за кабинет на ПП-ДБ. Очакванията са, че точно с него страната ще има ново редовно правителство. Обещанието на президента е, че папката ще бъде дадена до дни. Така, ако всичко се случи, както ни обещават сега първите две политически сили, то премиер ще стане акад. Николай Денков, но само за 9 месеца. След като подаде оставка, конституционната процедура с даването на мандати ще трябва да започне отново.
Прецедент ли е решението за премиер на ротация
Ротация на премиери може да има, смятат конституционалисти. Тя обаче няма да противоречи на основния закон, само при смяна на правителствата, а не само на премиера.
„Министър-председателят на ротация означава премиерът да подаде оставката си и онзи, с когото е договорено да поеме поста и да встъпи в длъжност веднага. Такова нещо не може да стане, защото когато министър-председателят си подаде оставката, това означава оставка на цялото правителство. Така пише поне в конституцията, ако някой си направи труда да я прочете, ще го разбере”, обясни ръководителят на катедра „Конституционноправни науки”, ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски” проф. д-р Пламен Киров.
„След 9 месеца, ако това е периодът, в който акад. Денков ще е премиер, то ние може да очакваме, че след 9 месеца, когато подаде оставка, процедурата ще започне отново, а именно ще бъде връчен проучвателен мандат на първата по численост парламентарна група - ГЕРБ-СДС”, допълни доц. д-р Наталия Киселова от ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски”.
„Министерски съвет на ротация е като обещание за женитба – може да се изпълни, може и да не се изпълни”, допълни Киров.
Задължително обаче, след като бъде подадена оставка на правителството ще се стигне отново до държавния глава и нов кръг раздаване на мандати. Отново първи по право да получат мандат ще са ГЕРБ-СДС и Мария Габриел, ако обещанието от сега бъде спазено.
„В сравнително правен аспект - там, където има такива правителства, се разпределят, разбира се, и министерски кресла и парламентарните групи да са лоялни в подкрепата си за правителството. Когато е само на „джентълменско споразумение”, тогава може би е добре да има решение на Народното събрание относно приоритетите на правителството”, поясни още Киселова.
Засега е ясно обаче, че дори и да има смяна на премиери, ще бъде предложен същият състав на правителство.
„Всъщност, ние ще имаме правителство на ПП, което ще бъде подкрепено от ГЕРБ с един смокинов лист. За съжаление, тази роля ще играе Мария Габриел - на маскираната коалиция. Въпросът е кой – кого ще излъже първи, според мен бъдещето е до местните избори”, уточни Киров.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.