Снимка: iStock
Това сочат данните на Евростат
Бюджетният дефицит в Европейския съюз и еврозоната се е свил през първото тримесечие на 2023 г. до съответно 3 на сто и 3,2 на сто. Данните на европейската статистическа служба Евростат са спрямо последните три месеца на 2022 г.
Намаляването на дефицита и в двете зони се дължи на свиването на общите разходи, както и на увеличаването на номиналния брутен вътрешен продукт. Мерките за облекчаване на ефекта от високите цени на енергията са оказали силно влияние върху държавните баланси през втората половина на 2022 г. и първото тримесечие на 2023 г., като повечето страни членки са продължили да отчитат бюджетен дефицит. За България той е 3,6%.
ЕС И ТЪРГОВИЯТА: Излишъкът по текущата сметка расте
През първото тримесечие на 2023 г. общите държавни приходи в еврозоната възлизат на 46,2% от БВП, или намаление спрямо 46,9% през четвъртото тримесечие на 2022 г., което се дължи на увеличение на БВП.
В абсолютно изражение сезонно коригираните общи приходи в еврозоната са се увеличили с около 3 млрд. евро през първите месеци на тази година в сравнение с четвъртото тримесечие на 2022 г.
Общите държавни разходи в еврозоната възлизат на 49,4% от БВП за отчетния период, което представлява намаление спрямо 51,6 на сто през предходното тримесечие, което се дължи на намаляване на общите разходи, както и на нарастване на номиналния БВП. Сезонно коригираните общи държавни разходи са се понижили с около 46 млрд. евро в сравнение с предходното тримесечие.
В ЕС общите държавни приходи възлизат на 45,4% от БВП през първото тримесечие на 2023 г., или намаление спрямо 46,2% от БВП през четвъртото тримесечие на 2022 г.
Новините на NOVA - в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Маргарита Стоянчева