Причината – опасността от стачки в австралийските съоръжения за втечнен газ

Фючърсите на европейския природен газ на ниделрандския TTF хъб скочиха с 16% до 40 евро за мегаватчас (MWh), което е най-високото им ниво от юни насам. Причината - инвеститорите оценяват опасността от стачки в австралийските съоръжения за втечнен природен газ (LNG), които биха могли сериозно да затегнат световния пазар на синьото гориво.

Дискусиите във вторник между служители на профсъюза и Woodside Energy Group Ltd. - една от двете компании, експлоатиращи засегнатите съоръжения за втечнен природен газ, не доведоха до окончателно решение на трудовия спор. Ако действително последва стачка, това може да засегне до 10% от световния износ на LNG. Това пък може да накара азиатските купувачи да предложат по-високи цени за втечнен природен газ, за да компенсират евентуалната загуба на австралийски доставки.

„Булгаргаз” внесе предложение за цената на газа за септември

Докато Европа рядко купува австралийски газ, ще трябва да се конкурира с Азия за ограничено количество товари, като зимният отоплителен сезон започва след по-малко от два месеца. В момента износът на втечнен газ от САЩ е по-изгоден за Азия през септември, октомври и ноември и може да има по-малко наличен втечнен газ този месец. Газовите хранилища в Европа обаче са запълнени на над 89%, което е най-високото ниво за това време на годината. Европейският съюз иска те да бъдат пълни на 90% до ноември и много страни като Германия, Италия, Испания и Нидерландия, вече са изпълнили или надхвърлили тази цел.

 Въпреки че запасите от газ в Европа са доста над нормата за сезона, регионът е уязвим от възможни закъснения в летните графици за поддръжка на големи производители като Норвегия. Търговците също така очакват повишаване на температурите в Южна Европа, Германия и Франция, което скоро може да доведе до търсене на допълнителна енергия за охлаждане.

Редактор: Маргарита Стоянчева