Астрофизикът коментира индийската лунна мисия

70 градуса по Целзий – такава температура беше измерена на повърхността на Луната. Само на 8 см дълбочина тя спада с около 100 градуса. Обяснението на това е лунният прашец, който е по повърхността на Луната и е доста добър изолатор на топлина. Това откритие може да намери най-разнообразни приложения един ден, когато започнем да използваме естествения си спътник доста по-активно. Това обясни астрофизикът Никола Каравасилев, който в студиото на „Здравей, България” коментира индийската лунна мисия.

ИСТОРИЧЕСКО: Индийският космически апарат кацна на Луната

„На Луната има доста вещества, които потенциално могат да са полезни на човечеството. Въпросът е, че трябва да бъде намерен начин те да се съберат и да бъдат докарани на Земята”, допълни Каравасилев. „Този луноход има за цел да проучи геологията на околностите на мястото, където се прилуни. Това е първият апарат, който се прилунява в областта на Южния лунен полюс. Интересно за учените беше какви ще бъдат температурите там. В действителност, тази температура от 70 градуса по Целзий беше малко над очакваното”, добави той.

Доц. Никола Петров: Луната може да се ползва като база за отправна точка за изследване на Космоса

Каравасилев обясни, че на Луната няма атмосфера и въздух. През лунната нощ температурите могат да достигнат до -120 градуса. „Там е нещо като в пустините на Земята. През деня е много горещо, а през нощта – изключително студено”, каза астрофизикът.

Още гледайте във видеото. 

Редактор: Георги Генов