Така лечението ще е по-прецизно

Лекари и пациенти настояват биомаркерите, които онкоболните трябва да изследват, да се заплащат от НЗОК. Така лечението ще е много по-прецизно, коментират специалисти.

„Биомаркерите са такава характеристика на туморните клетки, която ни помага да определим точно какъв тип е заболяването и на какво лечение биха отговорили. Това са допълнителни молекулярни характеристики, които са характерни за конкретния вид рак”, обясни д-р Александър Герасимов, онколог.

Димитър Маринов: Електронните рецепти ще позволяват купуването на лекарства на части

България е единствената страна от ЕС, в която НЗОК не поема биомаркерите. „Те се финансират по едни програми от фармацевтичните фирми, само и само да върви терапията, но това не може да продължава вечно и освен това изследването не е пълно.
Нашите проучвания показват, че се правят биомаркери платени по тези програми на 3 вида рак на белия дроб, а те са 9 вида. Или се правят на 1 или 2 вида рак на гърдата, а те са 5 вида”, коментира адвокат Пламен Таушанов, председател на БАЗП и член на Надзорния съвет на НЗОК.

Целият пакет за пълното геномно изследване излиза на някои пациенти до 5 000 лв. „Насочваме пациента и се опитваме да го включим в програмите за разширен достъп и улеснено тестване с подкрепата на фармацевтичните компании. Но ако по една или друга причина такова тестване не бъде направено, го лекуваме въз основа на хистологичния вариант”, коментира още д-р Александър Герасимов.

Депутатите приеха промените в бюджета на Здравната каса за 2023 г.