Снимка: iStock
Предполага се, че са били откраднати от служител на музея
ФБР разследва онлайн продажбата на предмети в САЩ, за които се подозира, че са стотици артефакти и съкровища от Британския музей. Американската правоприлагаща агенция е съдействала за връщането на 268 предмета, които са били продадени на колекционер във Вашингтон.
British Museum finds 268 more missing artefacts https://t.co/eUYsgPd6x5
— BBC News (UK) (@BBCNews) May 17, 2024
Миналата година Британският музей обяви, че древни скъпоценни камъни, бижута и други предмети от колекцията му са изчезнали, откраднати или повредени. Британският музей каза, че от 1500 артикула, които смята, че са откраднати или изчезнали, 626 досега са открити и още 100 са намерени, но все още не са върнати.
Измамник открадна бижута за 5,5 млн. евро пред продавача им
British Museum asks public and experts to help recover stolen artefacts https://t.co/2I2GN00sJ3
— BBC News (World) (@BBCWorld) September 26, 2023
По-голямата част от предметите, които музеят смята за откраднати, не са били каталогизирани и все още се търсят начини да се докаже, че идват от неговата колекция. В някои случаи това включва колекционери, които се съгласяват да дарят предмети на музея, за да може персоналът да ги оцени.
Къщата музей „Фрида Кало“ отрече да е предоставяла дрехи и бижута на Мадона
Старши куратор Питър Хигс е обвинен от Британския музей в кражба, повреждане, претопяване и продажба на древни артефакти. Той отрича обвиненията. Според съдебни документи по гражданско дело, което музеят води срещу д-р Хигс, той е крал предмети в продължение на най-малко десетилетие, като е продавал предимно нерегистрирани предмети от складовете на музея.
Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase
Редактор: Мира Мирчева