Акцията е считана за "твърде опасна"

Военните от Папуа Нова Гвинея заявиха, че стотиците селяни, за които се опасяват, че са погребани от свлачище в планината, няма да бъдат извадени. Причината е, че мястото е счетено за "твърде опасно", предаде АФП.

"Всички усилия за извличане на телата бяха прекратени поради опасността от нови свлачища", заяви майор Джо Аку.

2000 са вече жертвите на свлачището в Папуа Нова Гвинея (ВИДЕО)

Аку, един от водещите военни офицери, които наблюдават обекта, обяви високопланинската зона за "забранена зона", която ще бъде отцепена за общността и властите до второ нареждане. "На този етап е твърде опасно да се намираме на мястото. Това е най-лошото и най-голямото свлачище, което съм виждал", каза офицерът.

Папуа Нова Гвинея е един от най-застрашените от бедствия региони в света и свлачищата са изключително често срещани в планинските райони.

Според първоначалните оценки на правителството, свлачището от 24 май може да е погребало до 2000 души, въпреки че според Аку броят им е около 650. По данни на местните здравни власти са открити само 9 тела.

Над 670 са загинали след свлачището в Папуа Нова Гвинея

Вътрешен доклад на отдела за минно дело и геоложки опасности на Папуа-Нова Гвинея предупреждава, че има "голяма вероятност от нови свлачища" на мястото "в близко бъдеще".

В доклада се заключава, че до района трябва да бъдат допускани само експерти. По оценки на местните власти в двата района, засегнати от бедствието са 7849 души. Много от тези хора са били евакуирани и разчитат на помощта на агенции или партньорски държави, за да оцелеят.

Джо Аку добави, че се водят разговори с общността и местните власти за евентуално изграждане на мемориал за тези, които са "погребани под развалините". 

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase

Източник: БГНЕС