Как Пекин отговори на обвиненията

НАТО определи Китай като „решаващ поддръжник” на руската война срещу Украйна като нарече задълбочаването на връзките с Москва причина за „дълбока загриженост”. В заключителната си декларация от Срещата на върха във Вашингтон лидерите изразяват и загриженост относно ядрения арсенал на Пекин и неговите възможности в Космоса.

Лидерите от НАТО: Членството на Украйна в Алианса е необратим процес

Лидерите на Алианса призоваха Китай „да прекрати всякаква материална и политическа подкрепа за военните усилия на Русия”, като добавиха, че Пекин се е превърнал в мащабен поддръжник на руската „отбранителна индустриална база”. В заключителното комюнике Китай също така беше обвинен, че стои зад устойчиви, злонамерени кибернетични и хибридни дейности, включително дезинформация. Също така се изразява тревога, че Китай бързо разширява и разнообразява ядрения си арсенал с повече бойни глави и по-голям брой сложни системи за доставка.

Мисията на Пекин към ЕС посочи, че срещата на върха е била „изпълнена с манталитет на студена война и войнствена реторика”.

Според лидерите Русия остава най-значимата и пряка заплаха за сигурността на съюзниците. Те припомниха, че никога няма да признаят анексирането на украински територии.

Срещата на НАТО: Алиансът насочва незабавна помощ от пет елемента за Украйна

„Имаше единодушие за текста на декларацията на лидерите. Той е достатъчно еднозначен. Посочва Русия като най-належащия проблем пред сигурността на всички ни. И подчертава необходимостта да подкрепим Украйна колкото дълго е необходимо”, коментира президентът на Чехия Петър Павел.

„НАТО подкрепя Украйна и ще продължи да го прави. Но НАТО не иска да води война с Русия. Във връзка с това, пътят към Алианса за Украйна е отворен. Но има дискусия кога да бъде направена следващата крачка по този път”, уточни президентът на Полша Анджей Дуда.

НАТО заяви, че има "непоколебима" подкрепа за военните усилия на Украйна и обяви по-нататъшна интеграция с нейната армия. Държави-членките се ангажираха да предоставят помощ от 40 милиарда евро, включително изтребители F-16 и подкрепа за противовъздушна отбрана.

"Решихме да предприемем по-нататъшни стъпки, за да доближим Украйна още повече до НАТО. Работата, която вършим заедно сега, ще гарантира, че когато настъпи подходящият момент, Украйна може да се присъедини без забавяне. Въпросът не е дали, а кога", подчерта генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. 

Членовете на НАТО се съгласиха да създадат ново звено за координиране на военната помощ и обучението на украинската армия като част от мерките, насочени към задълбочаване на връзките между алианса и Киев. Съединените щати ще започнат да разполагат ракети с по-голям обсег в Германия през 2026 година.

„Днес продължаваме да работим във Вашингтон. Много скоро ще има решение относно изтребителите F-16. Увеличен е броят на самолетите за Украйна. Вчера получихме решение за още пет системи „Пейтриът“ и десетки други системи за ПВО", заяви украинският президент Володимир Зеленски. 

Репортер: Антоанета Николова

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase.

Редактор: Георги Генов