Снимка: iStock
Елица Буенова и Красимир Георгиев говориха и за проблема с годишните технически прегледи
След промяната в правилата за новите технически прегледи много шофьори не успяха да минат тестовете с бензиновите си коли, най-вече заради европейските изисквания за нивата на вредни емисии. Транспортният министър предложи промени, а именно - да се удължи периодът за отстраняване на нередностите и колите, които имат проблем с изгорелите газове, да влязат в категория „значителни“. Той обаче беше категоричен, че промяна в прага за вредни емисии не може да се въведе. Темата коментираха адвокат Елица Буенова и председателят на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България Красимир Георгиев в ефира на предването „Твоят ден“ по NOVA NEWS.
Георгиев посочи, че не е вярно, че шофьорите на автомобили не са знаели кога ще влезе в сила дата за новите изисквания. Той посочи, че българите чакат винаги последния момент и „не признават сервиз и реглаж“. Проблемът на бензиновите автомобили е, че не се поддържат, а не че са стари, допълни той.
Гвоздейков за ГТП: Периодът за отстраняване на нередностите да бъде удължен на 30 дни
По данни на Министерството на финансите от началото на годината 120 от близо 1200 конфискувани автомобила получават пазарна реализация след търгове на НАП. Буенова каза, че тази мярка не е въведена, „за на ни вземат колите, да ги продават и да ни крадат парите“. Тя посочи, че има ефект от рестрикцията, тъй като шофьорите се страхуват да не им бъде отнет автомобилът и затова драстично са намалели хората, сядащи зад волана след употреба на алкохол и наркотици.
Предложение: Шофьорите с повече от пет фиша, да остават без книжка
Георгиев посочи, че проблем за водачите е дългият период от взимане на пробата до излизане на резултатите, а именно - една година.
„Преди година и половина, ако бяхте обжалвали мярката, с която са ви взела колата и книжката, съдът щеше да я потвърди. Но делата станаха много, а вредите за държавата - големи. Затова бе взето следното решение: Върховният административен съд излезе с практика, при която, ако не сте обжалвали мярката в 14-дневен срок, нямате право на обезщетение. И така всички хора, които не са знаели, че тази практика ще излезе, губят правото на обезщетение, но трябва и да платят разноските на своя адвокат и юристите на МВР. Това е потресаващо“, обясни Георгиева.
Целия разговор гледайте във видеото.
Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase.